Bilim insanları köpekbalığının genom haritasını çıkardı

Bilim insanları, okyanusların en tehlikeli yırtıcılarından büyük beyaz köpekbalığının genom haritasını çıkardı.

İngiltere'nin Nova Southeastern Üniversitesi (NSU), Denizlerimizi Kurtaralım Vakfına bağlı Köpekbalığı Araştırma Merkezi ile ABD'nin Cornell Üniversitesi ve Monterey Bay Akvaryumu iş birliğinde yapılan çalışmada, büyük beyaz köpek balığının tüm DNA zinciri haritalandırıldı. A

Araştırmacılar, boyu 6 metreye, ağırlığı ise 3 tona ulaşan büyük beyaz köpekbalıklarının, genomlarındaki yaraların onarımı veya hızlı iyileşmeyi sağlayan özel mutasyonlar sayesinde DNA zincirindeki hatalı mutasyonların yarattığı kanser gibi hastalıkların oluşmadığını belirtti. Büyük beyaz köpekbalıklarındaki bazı DNA sekanslarının "olumlu seçim" ya da "moleküler adaptasyon" adı verilen genetik değişimleri gösterdiği, söz konusu sekansların ortaya çıkardığı genlerin hasarlı DNA'ların birikmesini önleyerek, genomun istikrarını sağladığı ifade edildi.

Bilim insanlarınca, söz konusu özelliğin hızlı iyileşmeyi sağlamanın yanı sıra kanser oluşumunu da önlediği kaydedildi. Araştırmanın sonuçları, ABD Bilimler Akademisi yayını "Proceedings of the National Academy of Sciences"da yayımlandı.

 

Lexus 10 milyonuncu otomobilini sattı!

1989 yılından bugüne kadar otomotiv sektöründe bulunan lüks Japon marka, satış adedi olarak 10 milyon barajını aştı. 2005 yılında dünyanın ilk lüks hibrit aracını da üreterek öncülük yapan Lexus, global olarak oldukça geniş bir hibrit ürün gamı sunuyor. Lexus, şu ana dek 1.45 milyonluk hibrit araç satışıyla da dikkat çekiyor.

WhatsApp’tan tartışma yaratan özellik! Banka hesaplarınız tehlikede olabilir

WhatsApp, bu defa platforma entegre etmeye hazırlandığı yeni özelliği ile gündemde. Gelen son habere göre; söz konusu özellik kullanıcıların hayatlarını kolaylaştıracak. Ancak siber güvenlik uzmanları banka hesaplarını WhatsApp hesaplarına bağlayacak kullanıcıları güvenliklerini gözden geçirmeleri yönünde uyarıyor.

Facebook’tan önemli şifre açıklaması

İnternette yer alan Facebook'un kullanıcılarının şifrelerini düz metin biçiminde tuttuğu iddialarına ilişkin Facebook'tan açıklama geldi. Açıklamada kullanıcı şifrelerinin düz metin olarak saklandığı ifade edildi.

Everest'te buzlar eridi cesetler ortaya çıktı

Dünyanın en yüksek noktası Everest'ın tepesindeki buzlar hızla eriyor. Küresel ısınma nedeniyle eriyen buzların altında zirve tırmanışı sırasında ölen dağcıların cesetleri de ortaya çıkıyor.