Bir Matematikçi, Uzmanların 64 Yıldır Çözemediği Bulmacayı Çözdü

Matematikte cevabı bilinmeyen pek çok soru var ve bu sorulardan bir kısmı da ciddi ödüllere sahip. Yine de matematikçiler için esas önemli olan, bu soruları çözüme ulaştıran kişi olarak tarihe geçmenin getirdiği prestij. Doktor Andrew Booker, Diophantine Denklemi’ni çözüme ulaştırarak bu başarıya ulaştı.

 

Diophantine Denklemi, bütün tam sayıların üç tam sayının küpünün toplamından oluştuğunu öne sürüyor. Yani denklem her zaman için k = x³+ y³+ z³ şeklinde olmak durumunda.

Şu ana kadar, 100’ün altındaki sadece iki sayı bu denkleme uymuyordu: 33 ve 42. Ancak artık Booker’ın bulduğu yöntem sayesinde bu sayılardan biri için bir çözümümüz var.

Doktor Andrew Booker, 33 için bir cevap bulmayı başardı. Bu cevap düşünüldüğü kadar basit ve küçük sayılar içermiyor. Sözelcilerin okurken zorlanacağı tekerleme gibi hesaplama (8,866,128,975,287,528)³ + (–8,778,405,442,862,239)³ + (–2,736,111,468,807,040)³ = 33 şeklinde. (yardımcı olması için katrilyon, trilyon, milyar, milyon, bin, sayının kendisi şeklinde okunuyor.)

Dr. Booker bu sonucu bulmak için komplike bilgisayar taramaları yaptı. İşlemlerin gerçekleştirilmesi bilim insanının birkaç haftasını aldı.

 

Bilim insanı, 1000’den küçük bir sayı için bu denklemi sağlayan rakamları bulabileceğini düşünüyordu ancak bu sayının 33 olacağı hiç aklına gelmemiş. Dr Booker, diğer sayılar için çoklu çözümler olup olmadığını ve bu çözümlerin ne sıklıkla tekrar ettiğini bilmediğini söylüyor. O’na göre bu denklem oldukça gizemli.

 

Dr. Booker’ın cevabı bulmasından önce denklemin üzerinde 64 yıldır süre gelen tartışmalar, en sonunda bu denklemin çözülemeyeceği inancını doğurmuştu.

Geriye kalan bilinmeyen tek denklem olarak cevabı 42 olan denklem kaldı. Douglas Adams ustanın demek ki bir bildiği varmış.

 

TAG:
İLGİLİ HABERLER

‘100 leylekten 6’sı ip ya da poşetler yüzünden ölüyor’

Leyleklerin göç yollarını, ölüm nedenlerini ve dağılım alanlarını inceleyen Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ortaç Onmuş, “Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda halkaladığımız 100 leylekten 6’sının ayaklarına ip ya da poşet dolanması sonucu öldüğünü tespit ettik” dedi.