Dünyanın İlk Ayrılık Mektubu Irak'ta Bulundu

Liberty Üniversitesi’nde görevli arkeologların yaptığı çalışmalarda, M.Ö. 6. yüzyılda Babil Kralı Nabonidus tarafından yazılan, dünyanın ilk ayrılık mektubu ortaya çıktı.

Irak’ın güneyinde yapılan çalışmalarda oldukça ilginç bir arkeolojik keşif yapıldı. M.Ö. 6. yüzyıldan kalma, Babil Kralı Nabonidus’un cariyesine yazdığı ayrılık mektubunu içeren bir tarihi eser ortaya çıktı.

 

Kral Nabonidus, mektupta kendisine ihanet eden ve çocukluk arkadaşıyla kaçan cariyesine"Çocukluk arkadaşım Nisaba ile görüştüğünün haberi, Yukarı Fırat'tan bana ulaştı. En sevdiğim cariyelerimden biri olduğun için bu ihanetle mahvoldum. Keten şal ve sandaletlerini almak için ayın sonuna kadar vaktin var, yoksa onları ay tanrısının tapınağına bağışlayacağım" diye yazmış.

Açıklama: Hyperallergic sitesi, notun aslında gerçek olmadığını ve 1 Nisan şakası amaçlı yazıldığını belirtti.

 

TAG:
İLGİLİ HABERLER

‘100 leylekten 6’sı ip ya da poşetler yüzünden ölüyor’

Leyleklerin göç yollarını, ölüm nedenlerini ve dağılım alanlarını inceleyen Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ortaç Onmuş, “Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda halkaladığımız 100 leylekten 6’sının ayaklarına ip ya da poşet dolanması sonucu öldüğünü tespit ettik” dedi.