Enerjinizi Yükseltmenin Yolları

İnsanların temel sorunu olan halsizlik belirli hastalıklardan kaynaklanmıyorsa önüne geçilebilir bir şeydir.

Sabah erken saatlerde yapacağınız yarım saatlik yürüyüş, gün içinde enerji toplamanızı yardımcı olacaktır. Yürüyüş öncesi süt ve taze meyve tükettiğiniz zaman metabolizmanızın hızlı çalışmasını yardımcı olur. Ayrıca yürüyüş yaparken de müzik dinlemeyi ihmal etmeyin. Özellikle klasik müziğin stresi azalttığı bilinen bir gerçektir.

Yürüyüş sonrası yapılacak ılık duş hem bedeni hem ruhu tazelemektedir. Sabahları alacağınız ılık duş sizi bahar alerjilere karşı da korumaktadır.

Kahvaltı gün içerisinde enerjinizin yüksemesi bakımında çok önemlidir. Bu yüzden sabah kahvaltılarında özellikle yumurta olmak üzere, yulaf, süt, meyve ve yağlı tohum tüketmeniz yararlı olacaktır. Gün içerisinde içeceğiniz beyaz çay güne enerjik devam etmenizi sağlayacaktır. 

Öğle yemeklerinde özellikle proteinli ürünler tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Proteinli ürünler tüketmek uzun süre tokluk hissi sağlamaktadır.

Öğleden sonra içeceğiniz kırmızı meyve çayları yoğun antioksidan içerdiği için cildi yorgunluğa karşı korumaktadır.Öğleden sonrası için önemli olan nokta özellikle ara öğünlerdir. Ara öğünlerde eğer tatlı tüketmek isterseniz bitter çikolata tüketmeniz tavsiye edilir. 

Ertesi güne enerjik devam etmek için akşam yemekleri önemlidir. Bunun için sebze ve baklagillerden oluşan yemekler tercih etmeniz tavsiye edilmektedir. Ayrıca yoğurt ve tam tahıllı ekmekler tüketmek ertesi güne enerjik başlamanızı sağlar.

 
İLGİLİ HABERLER