Everest'te buzlar eridi cesetler ortaya çıktı

Dünyanın en yüksek noktası Everest'ın tepesindeki buzlar hızla eriyor. Küresel ısınma nedeniyle eriyen buzların altında zirve tırmanışı sırasında ölen dağcıların cesetleri de ortaya çıkıyor.

Küresel ısınma sebebiyle dünyanın en yüksek zirvesi 8 bin 848 metrelik Everest'te buzullar erimeye başladı. Buzların erimesiyle yıllar içinde hayatını kaybeden dağcıların kayıp bedenleri de bulunmaya başlandı.

Son 100 yıl içinde 200'den fazla dağcının Everest'e tırmanırken öldüğü belirtiliyor. Yetkililer, erime nedeniyle cesedi onlarca yıldır kayıp olan bazı dağcılara ulaştıklarını söylüyor. 

Nepal'li rehberlerse buzların her geçen yı daha hızlı eridiğine vurgu yapıyor. Uzmanlar küresel ısınma kontrol altına alınmazsa, yüz yıl içinde everest'teki buzullların neredeyse tamamen yok olebileceği uyarısında bulunuyor.

Çin yönetimi ise, sene başında Everest'e tırmanma izni vereceği dağcı sayısını düşüreceini açıklamıştı.

 

‘100 leylekten 6’sı ip ya da poşetler yüzünden ölüyor’

Leyleklerin göç yollarını, ölüm nedenlerini ve dağılım alanlarını inceleyen Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ortaç Onmuş, “Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda halkaladığımız 100 leylekten 6’sının ayaklarına ip ya da poşet dolanması sonucu öldüğünü tespit ettik” dedi.