Hackerlar, Singapur Sağlık Kuruluşundan Başkan Dahil 1.5 Milyon Kişinin Verilerini Çaldı!

Son dönemlerde özellikle göze batan ancak bir türlü de dur durak bilmeyen veri ihlali sorunu, bu defa Singapur’u vurdu.

Facebook skandalları sonrası, dikkatimizi daha fazla çekmeye başlayan veri ihlali sorunları, bu defa Singapur’da ses getirdi. Halk sağlığı hizmeti olan SingHealth’de meydana gelen olayda, tarihin en korkunç ihlali yaşandı diyebiliriz.

Singapur Başkan’ı Lee Hsien Loong da dahil olmak üzere 1,5 milyon insanın verilerinin kontrol altında tutulduğu sağlık kuruluşunda, çok fazla kişinin verileri kötü niyetli kişiler tarafından çalındı. Yaşanan olay sonrası elde edilen verilerde, Başkan’ın verilerinin özel olarak ele geçirilmeye çalışıldığı ortaya çıktı. Özel olarak defalarca uğraşıldığı belirtilen Başkan Loong’un verileri, sonunda kötü niyetli kişilerin elinden kurtulamamıştı.

Ülkede büyük bir yankı uyandıran olaya, Siber Güvenlik’ten Sorumlu Bakan olan Bay Iswaran’da dahil oldu. Bağımsız bir dış inceleme yapmak üzere bir Soruşturma Komisyonu (COI) toplanacak olan ihlalde, emekli bölge yargıcı Richard Magnus komiteye başkanlık edecek. Bu noktada yapılan ilk araştırmalarda, veri korsanlarının SingHealth’in veritabanına kötü amaçlı yazılım gönderdiği ifade edildi. Buna ek olarak veri hırsızlığı, 27 Haziran 2018 ve 4 Temmuz 2018 arasında oldu. Şu an için sıkı yönetim ilan eden kuruluş, çalışanlarına internette gezinme yasağı koydu.

 
İLGİLİ HABERLER

Lexus 10 milyonuncu otomobilini sattı!

1989 yılından bugüne kadar otomotiv sektöründe bulunan lüks Japon marka, satış adedi olarak 10 milyon barajını aştı. 2005 yılında dünyanın ilk lüks hibrit aracını da üreterek öncülük yapan Lexus, global olarak oldukça geniş bir hibrit ürün gamı sunuyor. Lexus, şu ana dek 1.45 milyonluk hibrit araç satışıyla da dikkat çekiyor.

WhatsApp’tan tartışma yaratan özellik! Banka hesaplarınız tehlikede olabilir

WhatsApp, bu defa platforma entegre etmeye hazırlandığı yeni özelliği ile gündemde. Gelen son habere göre; söz konusu özellik kullanıcıların hayatlarını kolaylaştıracak. Ancak siber güvenlik uzmanları banka hesaplarını WhatsApp hesaplarına bağlayacak kullanıcıları güvenliklerini gözden geçirmeleri yönünde uyarıyor.

Facebook’tan önemli şifre açıklaması

İnternette yer alan Facebook'un kullanıcılarının şifrelerini düz metin biçiminde tuttuğu iddialarına ilişkin Facebook'tan açıklama geldi. Açıklamada kullanıcı şifrelerinin düz metin olarak saklandığı ifade edildi.

Everest'te buzlar eridi cesetler ortaya çıktı

Dünyanın en yüksek noktası Everest'ın tepesindeki buzlar hızla eriyor. Küresel ısınma nedeniyle eriyen buzların altında zirve tırmanışı sırasında ölen dağcıların cesetleri de ortaya çıkıyor.