Hangi hayvanın 3 kalbi, 9 beyni vardır?

Global internet kesilebilir mi, yolcu uçağına yıldırım düşerse ne olur, oksijen ne renktir, savaştan üç kat daha tehlikeli olan şey nedir, kaç tane burun deliğimiz var, Evren ne renktir, Napolyon’un en aşağılayıcı yenilgisi neyle ilgilidir, Nükleer savaştan sağ çıkması en muhtemel şey nedir? İşte pek az kişinin bildiği ilginç bilgiler...

 •  

  Ahtapotların sekiz bacağı olduğu gibi üç tane de kalbi, dokuz adet de beyni var

 • EN SICAK GEZEGEN HANGİSİ?

  EN SICAK GEZEGEN HANGİSİ?

  Güneş Sistemi'nde yer alan gezegenler arasında en sıcak olanı 450 santigrat ile Venüstür.

 • MARS'TA YAŞASANIZ KAÇ YAŞINDA OLURDUNUZ?

  MARS'TA YAŞASANIZ KAÇ YAŞINDA OLURDUNUZ?

  Eğer Dünya’da 15 yaşındaysanız Mars’ta 8 yaşında olursunuz. Zira 1 Mars yılı 686,9 Dünya gününe eşit.

 • ZEBRALARIN ÇİZGİLERİ NE İŞE YARIYOR?

  ZEBRALARIN ÇİZGİLERİ NE İŞE YARIYOR?

  Bilim insanları zebraların çizgilerinin ne işe yaradığı sorusuna Charles Darwin zamanından beri, yaklaşık 150 yıldır yanıt arıyor.

  İngiltere'nin Bristol Üniversitesi'nde yapılan araştırma zebraların çizgilerinin ölümcül hastalıklar taşıyan at sineklerinin üzerlerine konmasını engellediğine işaret ediyor.
   

 • PERİYODİK TABLO'DA YER ALMAYAN TEK HARF HANGİSİDİR?

  PERİYODİK TABLO'DA YER ALMAYAN TEK HARF HANGİSİDİR?

  Periyodik Tablo'da yer almayan tek harf 'J' harfidir.

 • EN YAVAŞ HAYVAN HANGİSİDİR?

  EN YAVAŞ HAYVAN HANGİSİDİR?

  Gezegenimizde yaşayan en yavaş hayvan 3 tırnaklı (üç parmaklı) Sloth'tur.

  Amerika kıtasında yaşayan hayvan saatte maksimum 0.0048 KM hıza ulaşabiliyor

 • UÇAKLARIN ARKASINDAKİ BEYAZ İZLER NEDEN OLUŞUR?

  UÇAKLARIN ARKASINDAKİ BEYAZ İZLER NEDEN OLUŞUR?

  Gökyüzüne baktığınızda uçakların arkalarında bıraktığı beyaz izleri mutlaka görmüşsünüzdür. Bu izlerin oluşmasının sebebi uçak motorlarının sıkıştırdıkları gazları çok yüksek bir sıcaklık ile dışarı püskürtmesidir. 

  Bu gazlar dışarıya bırakıldığında soğuk hava ile temas ettiğinde yoğunlaşır ve buz kristallerine dönüşür.

 • UZAYDA AĞLAMAK MÜMKÜN MÜ?

  UZAYDA AĞLAMAK MÜMKÜN MÜ?

  İnsanoğlu tabiki bulunduğu her ortamda ağlayabilir.

  Ancak yer çekiminin bulunmadığı uzayda ağlasanız bile göz yaşlarınız gözünüzden süzülemez. 

 • DÜNYA'DA 90 KİLO OLAN BİRİ MARS'TA KAÇ KİLODUR?

  DÜNYA'DA 90 KİLO OLAN BİRİ MARS'TA KAÇ KİLODUR?

  Yerçekimi farkı nedeniyle Dünya'da 90 kilo olan biri Mars'ta sadece 35 kilodur.

 • OKSİJEN NE RENKTİR?

  OKSİJEN NE RENKTİR?

  Oksijen gaz halinde kokusuz ve renksizdir.

  Ancak sıvı ve katı hallerinde ise soluk mavi renk ile görünür.

 • UÇAKTA YENİLEN YEMEKLERİN TADI NEDEN FARKLI?

  UÇAKTA YENİLEN YEMEKLERİN TADI NEDEN FARKLI?

  Uçak yolculukları sırasında yemek yeme fırsatı bulduysanız. Her gün yediğiniz yiyeceklerin uçakta yediğiniz zaman tadının farklı olduğunu fark etmişsinzidir. BUnun nedeni oldukça ilginç.

 •  

  Oxford Üniversitesi'nde göre alan Profesör Charles Spence'e göre, havada nemin az olması, düşük hava basıncı uçakta yediğimiz yemeğin tadının farklı olmasına neden oluyor.

 • KARA DELİKLER NEDEN UZAYI YUTMUYOR?

  KARA DELİKLER NEDEN UZAYI YUTMUYOR?

  Bilim insanlarına göre, kara delikler, evrenin genel işleyişine ters bir şekilde, içeri doğru genişliyorlar ve Genişledikçe daha da büyüyorlar. Bu durumun gizemi hala çözülebilmiş değil
   

 •  

  Bunun aksine ise varlıklar genişlerken, dışa doğru hareket ediyorlar. Evrenin farklı dengeleri ve uzay-zamanın bükülmesi ihtimali göz önüne alındığında ise, aşağı doğru genişlediği sanılıyor. 

  Bu yüzden kara deliğin evreni yutabilme ihtimalinin olmadığı düşünülüyor.

 • SIKILDIĞIMIZDA ZAMAN NEDEN YAVAŞ AKAR?

  SIKILDIĞIMIZDA ZAMAN NEDEN YAVAŞ AKAR?

  Beynimizde yer alan anıların depolandığı hipokampüste mini 'zaman damgalarını' tetikler, böylece olayların ne zaman gerçekleştiğini biliriz Ancak uyarılmamışsa bu sinyaller bulanıklaşır. Bu da bizim zamanın yavaş aktığını hissetmemize neden olur

 • BEYNİ BÜYÜK OLANLAR DAHA MI ZEKİ?

  BEYNİ BÜYÜK OLANLAR DAHA MI ZEKİ?

  İngiliz ve Hollandalı bilim insanları 13 bin 600 kişi üzerinde yaptıkları araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Buna göre, beyni ortalamadan büyük olan kişilerin hafızaları daha kuvvetli, mantık yürütmekte de daha iyiler ancak bu kişilerin daha zeki olduğunu gösteren bir veri bulunmuyor.

 •  

  Herkesin aynı anda 30 santim yüksekliğe zıplayıp geri indiği düşünülse bile, Dünya'nın yerini 1 hidrojen atomunun büyüklüğünün 100'de 1'i kadar değiştirebiliyoruz, o da çok kısa bir süreliğine, Dünya geri eski yerine neredeyse anında geliyor.

 • Nükleer savaştan sağ çıkması en muhtemel şey nedir?

  Nükleer savaştan sağ çıkması en muhtemel şey nedir?

  Karafatma yanlış cevap. Dr. Wharton’ların 1959’daki çığır açan araştırmasından beri karafatmaların bir nükleer savaşta ilk ölecek böceklerden olduğunu biliyoruz. Radyasyona dayanıklılık kralı Deinococcus radiodurans bakterisidir. Bu bakteriler 1.5 milyon rad’a kadar dayanabilirler, dondurulurlarsa bu limit iki katına çıkar.

 • Tırnak ve saçlar ölümden sonra ne kadar süre daha uzar?

  Tırnak ve saçlar ölümden sonra ne kadar süre daha uzar?

  Bilinenenin tersine saç ve tırnaklar ölümden sonra hiç uzamazlar. Bu tamamen bir efsanedir. Öldüğümüzde vücudumuz su kaybeder ve derimiz sıkılaşır, bu da saç ve tırnağın uzadığına dair bir göz yanılgısı yaratır.

 • MARS NASIL KOKAR?

  MARS NASIL KOKAR?

  Mars için birçok proje yapıldı ve hala yapılıyor. Bilim insanlarının onlarca yıldır yaptığı aratırmalara göre, Kızıl Gezegen bozulmuş yumurtayı andıran bir kokuya sahip.

 • Evren ne renktir?

  Evren ne renktir?

  Resmi olarak bej rengindedir. 2002 yılında, Johns Hopkins Üniversitesi’nden Amerikalı bilimciler, Avustralya Kırmızıya Kayan Galaksileri İnceleme Kurumu’nun topladığı 200,000 galaksi ışığını inceledikten sonra evrenin soluk yeşil renkte olduğu sonucuna vardılar. Ancak birkaç hafta, hesaplamalarında bir hata yaptıklarını ve evrenin aslında daha çok köstebek derisi renginin kasvetli bir tonu olduğunu itiraf etmek durumunda kaldılar.

 • Dünyanın etrafını dolaşan ilk insan kimdir?

  Dünyanın etrafını dolaşan ilk insan kimdir?

  Zenci Henry... Ferdinand Macellan dünyanın etrafındaki turunu asla tamamlayamadı. 1521’de Filipinler’de henüz turun yarısındayken öldürüldü. Macellan 1511’de Portekiz’den çıkıp Hint Okyanusu’nu geçerek önce Uzakdoğu’yu ziyaret etti. Zenci Henry’yi 1511’de Malezya’daki bir köle pazarında buldu ve onu geldiği yoldan Lizbon’a götürdü. 1519’da çıkılan dünya turu girişimi de dahil olmak üzere bundan sonraki tüm yolculuklarında Zenci Henry, Macellan’ın yanında gitti. Bu yolculuk diğer yönden, yani Atlas Okyanusu’nu ve Büyük Okyanus’u geçerek gerçekleşti, bu yüzden 1521’de Uzakdoğu’ya vardıklarında Zenci Henry dünyanın etrafını tam olarak dolaşmış olan ilk insan oldu.

 • YOLCU UÇAĞINA YILDIRIM DÜŞERSE NE OLUR?

  YOLCU UÇAĞINA YILDIRIM DÜŞERSE NE OLUR?

  Uçuş korkusu olanların her uçağa bindiklerinde akıllarına gelen onlarca felaket senaryosundan biri olan uçağa yıldırım düşmesi sanıldığı kadar korkutucu bir şey değil. Zira uçakların dış gövdesi, alüminyum ile kaplanmıştır ve bu uçağın çevresini saran bir yıldırım kalkanı görevi yapmaktadır. 

  Bu sayede yolcu uçağına yıldırım isabet etse bile bir noktadan diğerine iletilerek uçağa zarar vermeden uçaktan atılmış oldur. 

 • İnsanoğlunun inşa ettiği hangi yapı Ay’dan görülebilir?

  İnsanoğlunun inşa ettiği hangi yapı Ay’dan görülebilir?

  Çin Seddi’nin “insanoğlunun inşa ettiği ve aydan görülebilen tek yapı” olduğu düşüncesi çok yaygındır ama bu doğru değildir. İnsan eliyle yapılmış hiçbir şey aydan çıplak gözle görülemez.

 • Uzaydaki ilk hayvan hangisidir?

  Uzaydaki ilk hayvan hangisidir?

  Meyve sineği. Küçücük astronotlar bir miktar tahıl tohumuyla birlikte Amerikan V2 roketine bindirildi ve 1946 Temmuz’unda uzaya fırlatıldılar. Yüksek irtifada patlamanın radyasyon üzerine etkisini test etmeye alışkındılar.

 • Dünya’nın ne kadarı sudur?

  Dünya’nın ne kadarı sudur?

  Dünya yüzeyinin yüzde 70’i suyla kaplı olabilir ama su, gezegenin kütlesinin 5 binde birinden daha azına tekabül ediyor,yaklaşık olarak yüzde 0.1...

 • Çıplak gözle kaç galaksi görülebilir?

  Çıplak gözle kaç galaksi görülebilir?

  Beş bin? İki milyon? On milyar? Hayır, dört tane görebiliriz. Aslında oturduğumuz yerden yalnızca iki tane görebiliriz, bunlardan bir tanesi de içinde bulunduğumuz Samanyolu’dur.

 •  

  Bu da geride kalanların oldukça sıkıntılı bir dönemde hayatlarını kaybedecekleri şeklinde yorumlanabilir. 

  Böyle bir durumdan insanoğlunun kurtulup kurtulamayacağını söylemek oldukça zor. Ancak şunu rahatça söyleyebiliriz bu denli bir felakette pek çok türün nesli tükenir, milyarlarca insan hayatını kaybeder. 

 • Şu ana kadar yaşamış en tehlikeli hayvan hangisi?

  Şu ana kadar yaşamış en tehlikeli hayvan hangisi?

  Bu sorunun cevabı açık ara sivrisinek...Şu ana kadar ölmüş olan insanların yarısını (muhtemelen 45 milyar kadar) dişi sivrisinekler tarafından öldürdü. Günümüzde bile her 12 saniyede bir kişi sivrisineklerden kaynaklanan sebeplerle hayatını kaybediyor.

 • Kobaylar ne için kullanılır?

  Kobaylar ne için kullanılır?

  Kobaylar ya da hintdomuzları artık neredeyse hiç deney hayvanı olarak kullanılmıyor ama Perulular bunlardan her yıl yaklaşık 65 milyon adet tüketiyor. .Ayrıca Kolombiya, Bolivya ve Ekvador’da da yeniyor.

 • En son Buzul Çağı ne zaman sona erdi?

  En son Buzul Çağı ne zaman sona erdi?

  Hâlâ son Buzul Çağı’nın içindeyiz. Coğrafyacılar bir buzul çağını, Dünya’nın tarihinde kutuplarda buz takkeleri bulunan bir dönem olarak tanımlıyor. Mevcut iklimimiz bir ‘buzularası’ döneme tekabül eder. Bu, ‘buzul çağları arasında’olduğumuz anlamına gelmez. Bu ifade, bir buzul çağı içinde, daha yüksek sıcaklıklar yüzünden buzların çekildiği dönemi tanımlamak için kullanılır.

 • Üç saniyelik hafızaya sahip olan şey nedir?

  Üç saniyelik hafızaya sahip olan şey nedir?

  Bu konuda henüz kesin bir sonuca ulaşılmış değil. Ancak yaygın kanının aksine, bir Japon balığının hafızası birkaç saniyelik değil. Yapılan araştırmalar, Japon balığının en az üç aylık bir hafızaya sahip olduğunu ve değişik şekilleri, renkleri ve sesleri ayırt edebildiğini gösterdi.

 • Yaşayan en büyük şey nedir?

  Yaşayan en büyük şey nedir?

  Fil, mavi balina ya da dev sekoya ağacı? Hayır, dünyadaki yaşayan en büyük şey bir mantar. Kesilmiş bir ağaç kütüğünün üzerinde büyüyen bal mantarından (Armillaria ostoyae) şu ana kadar görülen ve Oregon’daki Malheur Ulusal Ormanı’nda bulunan en büyük numune 890 hektarlık bir alan kaplıyor ve yaşı 2000 ila 8000 arasında tahmin ediliyor.

 • DÜNYA'DA YAŞAYAN HERKES AYNI ANDA ZIPLARSA NE OLUR?

  DÜNYA'DA YAŞAYAN HERKES AYNI ANDA ZIPLARSA NE OLUR?

  2011'de Japonya'da gerçekleşen deprem bile günleri yaklaşık 0.0000018 saniye kısalttı.

  Peki Dünyada yaşayan herkes aynı anda zıplarsa ne olur? Bu soruya cevap bilim insanı Randall Munroe'dan geldi. 

 • Roma yanarken Neron ne yapıyordu?

  Roma yanarken Neron ne yapıyordu?

  Kesinlikle yanan şehri seyrederken lir çalıp şarkı söylemiyordu. Yangın çıktığı sırada Neron yangının 56 km uzağında, deniz kenarındaki yazlık evindeydi. Neron haberi alınca hızla Roma’ya gitti ve yangın söndürme çabalarının sorumluluğunu üstlendi.

 • Kaç tane burun deliğimiz var?

  Kaç tane burun deliğimiz var?

  İki tane görünen iki tane de görünmeyen olmak üzere toplam dört. Oksijeni sudan alan balıklarda öndeki suyun girişini arkadaki ise suyun çıkışına sağlayan iki çift burun derini bulunuyor. Evrim sürecinde insanlardaki arka taraftaki delikler kafanın içine girerek iç burun delikleri haline geldiler.

 • Savaştan üç kat daha tehlikeli olan şey nedir?

  Savaştan üç kat daha tehlikeli olan şey nedir?

  Çalışmak; içki, uyuşturucu ya da savaştan çok daha fazla insan öldürmektedir. Her yıl yaklaşık iki milyon insan, işle ilgili kazalar ve hastalıklar yüzünden hayatını kaybediyor; buna karşın savaşlarda her yıl 650 bin kişi ölüyor. Tek başına değerlendirildiğinde, en tehlikeli işin, Bering Denizi’nde çalışan Alaskalı yengeç avcılarına ait olduğu söylenir.

 • 18. yüzyıldaki bir deniz savaşında en çok denizciyi ne öldürmüştür?

  18. yüzyıldaki bir deniz savaşında en çok denizciyi ne öldürmüştür?

  Adi bir kıymık. Hollywood filmlerinde gösterilenlerden farklıolarak 18. Yüzyılda kullanılan gülleler aslında patlamıyordu. Bunlar geminin gövdesini parçalayarak kocaman tahta kıymıkların yüksek bir hızla güvertede uçuşmasına neden oluyordu; bu kıymıkların isabet ettiği denizciler de ağır yaralar alıyordu.

 • Bir kırkayağın kaç tane ayağı vardır?

  Bir kırkayağın kaç tane ayağı vardır?

  Kırkayak kelimesi, Latince “yüz ayak” anlamına gelen centipeda kelimesinden gelmektedir. Kırkayaklar yüz yılı aşkın bir süredir kapsamlı bir biçimde incelenmelerine karşın tam olarak yüz ayağa sahip bir örneğine rastlanmamıştır. Türkçe’deki adlarına bakarak bu hayvanların kırk ayaklı oldukları da söylenemez.

 • Acı biberin en acı kısmı neresidir?

  Acı biberin en acı kısmı neresidir?

  Acı biberin en acı kısmının çekirdekleri olduğuna dair inancın tersine asıl acı olan kısım, o çekirdeklerin tutunduğu merkezdeki zardır. Bu zar, en fazla kapsaisin içeren kısımdır. Kapsaisin bibere ayırt edici acılığını veren renksiz, kokusuz bileşiktir.

 • Tutankamon’un laneti neydi?

  Tutankamon’un laneti neydi?

  Öyle bir şey yoktu. Bunu gazeteler uydurmuştur. 1922’de Howard Carter tarafından keşfedildiğinde, Tutankamon’un mezarına giren herkesin korkuya kapılmasına neden olan “firavunun laneti” hikayesi, Daily Express’in Kahire muhabirinin işiydi. Bu hikaye daha sonra Daily Mail ve New York Times tarafından tekrarlandı.

 

TAG: hayvan ,haber ,kktc
İLGİLİ HABERLER

‘100 leylekten 6’sı ip ya da poşetler yüzünden ölüyor’

Leyleklerin göç yollarını, ölüm nedenlerini ve dağılım alanlarını inceleyen Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ortaç Onmuş, “Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda halkaladığımız 100 leylekten 6’sının ayaklarına ip ya da poşet dolanması sonucu öldüğünü tespit ettik” dedi.