Oscar tarihinde bir ilk: Akademi üyeleri Oscar oylarını açıkladı

 • En tartışmalı Oscar olarak tarihe geçecek olan 91. Oscar Ödül Töreni öncesi Akademi üyeleri bu kez de oyladıkları isimleri ve filmleri açıkladı.

 •  

  30 yıl sonra ilk kez sunucusuz gerçekleşecek olan ve dört kategorinin canlı yayından çıkarılıp reklam arasında ödüllerin verilecek olmasıyla tartışma yaratan 91. Oscar Ödülleri’nde senarist, oyuncu, yönetmen ve yapımcıdan oluşan dört Akademi üyesinin Oscar tercihlerini açıklaması herkesi şaşırttı.

 •  

  Tamamen gizli tutulması gereken bilgileri içeren bu açıklama, Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi üyelerinin En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın ve Erkek Oyuncu, En İyi Orijinal Senaryo ile En İyi Uyarlama Senaryo kategorilerini kapsıyor.

 •  

  Oscar Ödülleri için verilen oylar her yıl gizlilik içerisinde tutuyordu. Ancak bu yıl basına sızan bilgiye göre dört Akademi üyesi hangi filmlere ve isimlere oy verdiklerini açıkladı. İsimleri açıklanmayan Akademi üyeleri Los Angeles Times’ın sorularını yanıtlarken gizli kalması gereken bilgileri de ifşa etti.

 •  

  Akademi üyeler, En İyi Film kategorisinde iki Roma, iki Black Panther oyu; En İyi Yönetmen kategorisinde üç Alfonso Cuaron ve bir -adaylık alamayan- Bradley Cooper oyu; En İyi Orijinal Senaryo kategorisinde bir First Reformed, iki The Favourite, bir de Roma oyu; En İyi Uyarlama Senaryo kategorisinde iki If Beale Street Could Talk, bir BlackKklansman, bir Can You Ever Forgive Me? oyu; En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde üç Olivia Colman ve bir Melissa McCarthy oyu çıktı.

 •  

  En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde iki üye Christian Bale ve Rami Malek arasında gidip geldiğini açıklarken bir Rami Malek, bir de Willem Dafoe oyu; En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisinde üç Richard E. Grant ve bir Adam Driver oyu çıktı.

 •  

  En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisinde ise üç Regina King oyu verilirken bir kişi Emma Stone, Rachel Weisz ve Regina King arasında tam bir karar veremediğini belirtti.

 •  

  Akademi, pazartesi günü “en iyi görüntü yönetimi”, “en iyi kurgu”, “en iyi kısa film” ve “en iyi saç/makyaj” kategorileri ödüllerinin Oscar töreni esnasında değil reklam arasında verileceğini duyurmuştu.

 •  

  Akademi, ödüllerin daha sonra “kısaca kurgulanmış” haliyle programa ekleneceğini, ancak orijinal sunumların Oscar.com ve Academy sosyal medya kanallarında canlı yayınlanacağını söylemişti. Bu karar, seyirci ilgisinin azaldığı Oscar töreninin süresinin üç saatle sınırlı tutulması isteğinden ileri geliyordu.

 •  

  Bu karar üzerine aralarında Quentin Tarantino, Martin Scorsese, Spike Lee, Damien Chazelle, Seth Rogan ve Ang Lee gibi isimlerin yer aldığı Hollywood’un ünlü sinemacıları, Oscar canlı yayınından dört kategorinin kaldırılması kararı sonrası Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’ne açık mektupla itiraz etti.

 •  

  Açık mektupta, “91. Oscar Ödül Töreni’nde sinemasal sanatların statüsünü düşürmek, yaşamımızı ve tutkularımızı seçtiğimiz mesleğimize adayan bizlere hakaretten başka bir şey değildir” denildi.

 

TAG: Oscar

Lexus 10 milyonuncu otomobilini sattı!

1989 yılından bugüne kadar otomotiv sektöründe bulunan lüks Japon marka, satış adedi olarak 10 milyon barajını aştı. 2005 yılında dünyanın ilk lüks hibrit aracını da üreterek öncülük yapan Lexus, global olarak oldukça geniş bir hibrit ürün gamı sunuyor. Lexus, şu ana dek 1.45 milyonluk hibrit araç satışıyla da dikkat çekiyor.

WhatsApp’tan tartışma yaratan özellik! Banka hesaplarınız tehlikede olabilir

WhatsApp, bu defa platforma entegre etmeye hazırlandığı yeni özelliği ile gündemde. Gelen son habere göre; söz konusu özellik kullanıcıların hayatlarını kolaylaştıracak. Ancak siber güvenlik uzmanları banka hesaplarını WhatsApp hesaplarına bağlayacak kullanıcıları güvenliklerini gözden geçirmeleri yönünde uyarıyor.

Facebook’tan önemli şifre açıklaması

İnternette yer alan Facebook'un kullanıcılarının şifrelerini düz metin biçiminde tuttuğu iddialarına ilişkin Facebook'tan açıklama geldi. Açıklamada kullanıcı şifrelerinin düz metin olarak saklandığı ifade edildi.

Everest'te buzlar eridi cesetler ortaya çıktı

Dünyanın en yüksek noktası Everest'ın tepesindeki buzlar hızla eriyor. Küresel ısınma nedeniyle eriyen buzların altında zirve tırmanışı sırasında ölen dağcıların cesetleri de ortaya çıkıyor.