1160 Beygirlik Aston Martin Valkyrie, İlk Kez Yakından Görüntülendi

6.5 litrelik, doğal soğutmalı V12 motora sahip

Aston Martin'in 1160 beygirlik motoruyla üstün performans sunan süper otomobili Valkyrie, daha önce pistlerde görüntülenmişti. Yeni bir video, araca çok daha yakından, derin bir bakış sunuyor.

Aston Martin Valkyrie'nin üretimi önümüzdeki sene başlayacak ancak markanın hiper otomobilinden yeni görüntüler gelmeye devam ediyor. Sadece 150 adet üretilen milyonlarca dolarlık otomobilin fazlasıyla gösterişli olduğu bir gerçek. Daha önce Britanya Grand Prix'i öncesi Silverstone Pistinde sergilenen otomobil, ortaya çıkan yeni videoda çok daha yakından görüntülendi.

Video, böylesi bir aracın yollara çıkabilmesi için şart koşulan yasal sınırları nasıl zorladığını ve Valkyrie gibi bir araba geliştirmenin zorluklarını ortaya koyuyor. Araç adeta hiper otomobile dönüşmüş bir bilimsel deney ve gelişiminin önünde çok fazla engel var.

Otomobilin gelişimindeki odak noktalardan biri, aracın yere uyguladığı gücü öne çıkaran yüksek bastırma kuvveti. Diğer bir engel ise arkasında yer alan kanadın tabanını ve plakasını birkaç yüz dereceye kadar ısıtabilen ve devlet tarafından verilen bazı plakaları eritebilen egzozu. Bazı ülkelerde yeni otomobillerin kış lastiğine sahip olması gerekiyor ve Valkyrie için de bu durum geçerli.

Son olarak video, otomobilin iç kısmındaki algılama ve teşhis ekipmanlarını gösteriyor. Araç, Cosworth ile birlikte üretilen 6.5 litrelik, doğal soğutmalı V12 motora sahip ve 1000 beygirlik güç (746 kilovat) üretiyor.

Ayrıca hibrit elektrikli motorları, Valkyrie'nin toplam üretimini 1.160 beygir güce (865 kW) ve 900 Newton-metre torka kadar yükseltebiliyor. En yüksek güç 10,500 devire ulaşıyor. Üretilmesi planlanan 150 otomobilin 25'i, Valkyrie AMR Pro modelleri olacak ve fiyatı, 3,2 milyon dolardan başlayacak.

 
İLGİLİ HABERLER
    -

Gökyüzünde görsel şölen yaşanacak

Bu sene üçüncü kez yaşanacak olan ay tutulması çıplak gözle izlenebilecek ancak ülkemizden görülemeyecek. Parçalı ay tutulması 30 Kasım tarihinde gerçekleşecek.

Karantinada olanlara ruh sağlığı için tavsiyeler

Karantinada olanlar için tavsiyelerde bulunan Uzman Klinik Psikolog Kübra Bozkurt, “Öncelikle, şikayetlerin şiddetine göre odanızda yapabileceğiniz aktiviteleri planlayın. Uyku saatleriniz, yemek saatleriniz planlı olsun. Nasıl ki sıradan bir gününüzde bunların belli bir saati varsa, karantina günlerinde de uyku ve yemek aynı saatlerde olsun”.