1963 Model Ferrari GTO, 70 Milyon Dolara Satılarak Dünyanın En Pahalı Otomobili Oldu!

Daha önce 38 milyon dolar ve 52 milyon dolar gibi uçuk bedellere satışmış olan 1963 model Ferrari GTO, 70 milyon dolara satılarak tarihin en pahalı otomobili oldu.

Dünyanın en ünlü koleksiyoncularından biri olan Ferrari uzmanı Marcel Massini’nin iddiasına göre Alman koleksiyoner David MacNeil, 1963 model bir Ferrari GTO’yu 70 milyon dolar karşılığında satın alarak bir otomobil için ödenen en yüksek bedel rekorunu kırmış oldu. Bir önceki rekor ise yine Ferrari GTO satışında gerçekleşmiş ve araç 53 milyon dolar karşılığında el değiştirmişti.

1963 model Ferrari GTO’yu bu kadar değerli kılan ne?

1963 model Ferrari GTO’dan dünya üzerinde yalnızca 36 adet bulunuyor. Dolayısı ile kişiler ne kadar zengin olursa olsun yalnızca 36 kişi bu özel araca sahip olabiliyor. Günümüzde on milyarlarca dolar serveti olan pek çok kişi olduğunu düşünürsek, fiyatların böylesine absürt seviyelere çıkmasına şaşırmamalıyız.

Bununla birlikte 70 milyon dolarlık satış ile rekor kıran 1963 model Ferrari GTO’nun farklı bir özelliği bulunuyor. Araç 1964 yılında gerçekleşen Tour de France rallisinde birinci, Le Mans'ta ise dördüncü olmuştu. Bu da aracın diğer modellere göre bir ‘tık’ daha pahalı olmasına neden oluyor.

Marcel Massini’ye göre Ferrari GTO fiyatlarındaki artış devam edecek. Ferrari koleksiyoneri milyarderlerin sayısının artmasının aracın değerini sürekli olarak yükselttiğini söyleyen Massini, önümüzdeki 2-3 yıl içinde 1963 model bir Ferrari GTO’nun 100 milyon dolara satılabileceğini söyledi.

 

Gökyüzünde görsel şölen yaşanacak

Bu sene üçüncü kez yaşanacak olan ay tutulması çıplak gözle izlenebilecek ancak ülkemizden görülemeyecek. Parçalı ay tutulması 30 Kasım tarihinde gerçekleşecek.

Karantinada olanlara ruh sağlığı için tavsiyeler

Karantinada olanlar için tavsiyelerde bulunan Uzman Klinik Psikolog Kübra Bozkurt, “Öncelikle, şikayetlerin şiddetine göre odanızda yapabileceğiniz aktiviteleri planlayın. Uyku saatleriniz, yemek saatleriniz planlı olsun. Nasıl ki sıradan bir gününüzde bunların belli bir saati varsa, karantina günlerinde de uyku ve yemek aynı saatlerde olsun”.