2020'nin En Büyük Süper Ay'ı Olacak Süper Pembe Ay, Yarın Gözlemlenecek

2020 yılının en etkileyici doğa olaylarından biri olacak Süper Pembe Ay’a kısa bir süre kaldı. 2020’nin en büyük ve en parlak Ay görüntüsünü sunacak olan Süper Pembe Ay, kısa bir süre sonra gökyüzünde görsel bir şölen sunacak.

Ülkemizin ve dünyadaki hemen hemen bütün ülkelerinin koronavirüs pandemisi ile savaştığı bu günlerde hepimizin biraz olsun gündemden uzaklaşmasını sağlayacak bir doğa olayı gerçekleşmek üzere: Süper Pembe Ay.

Ay’ın dolunay halini, her ay bir defa görüyoruz. Süper Ay ise dolunay halinin çok özel bir dönemini ifade ediyor. Ay’ın hem dolunay halinde olduğu hem de Dünya’ya en yakın konumda olduğu görünüşüne Süper Ay deniyor. 

2020’nin en büyük ve en parlak Süper Ay’ı 7 Nisan'da

Önümüzdeki günlerde gerçekleşecek Süper Ay ise bu yıl gerçekleşecek diğer Süper Ay’lardan çok daha önemli. Çünkü 7 Nisan’da göreceğimiz Süper Ay, 2020 yılının en büyük ve en parlak Süper Ay görüntüsü olacak. 

Önümüzdeki günlerde gerçekleşecek Süper Ay’a aslında “Süper Pembe Ay” deniyor. Süper Pembe Ay ismi, kuzey yarımkürenin bahar mevsiminin ilk dolunayı olmasından geliyor. Pembe takısı da ABD ve Kanada’da ilkbaharda açan Phlox subulata çiçeğinden yola çıkılarak Süper Ay’a eklendi. İyi bir teleskopla bakıldığında pembe ve turuncu tonlarında görülecek olan Süper Ay, çıplak gözle bakıldığında ise daha çok turuncu tonlarda görülebilecek. 

 

2020 yılının en büyük ve en parlak Süper Ay’ı, 7 Nisan gece saatlerinde ve 8 Nisan sabaha karşı izlenebilecek. Bu seferki Süper Ay’ı kaçıranların üzülmesine gerek yok. Bu yıl mayıs ayında da tekrar bir Süper Ay görüntüsü ile karşılaşacağız.

 

TAG:
İLGİLİ HABERLER

Bizi Yavaş Yavaş Öldüren "Fast Food" Hakkında Görmezden Gelinen Gerçekler

Fast food, İngilizce isminin Türkçe karşılığı olan "hızlı yemek" kavramından da anlaşılacağı üzere, hızlı ve kolay bir şekilde hazırlanıp, kısa sürede yemeye hazır hale gelen, çoğunlukla seri üretim yoluyla üretilip ticari olarak satılan, gıdayla ilgili diğer faktörlerden ziyade "hizmet hızı" faktörüne odaklanan bir beslenme pratiği ve besin biçimidir

Instagram Son Görülme Nasıl Kapatılır?

Instagram kullanıcıları, son görülme özelliğinin varlığından beri DM konusunda pek de rahat değil. Instagram son görülme kapatma işlemi nasıl yapılır sorusunu yanıtladık

Nâzım Hikmet’in daha önce yayımlanmayan 5 şiiri bulundu

Nâzım Hikmet'in şu ana kadar hiçbir yerde yayımlanmayan beş şiiri, Yapı Kredi Yayınları editörlerinin TÜSTAV Komintern Arşivi’nde yürüttüğü çalışmalarla ortaya çıkarıldı. Şiirler 'kitap-lık' dergisinin son sayısında yayımlandı.