Adriyatik’te kayıp kıta keşfedildi

İtalya’nın Adriyatik Denizi’ni de içine alan bölgede bulunan kıta ‘Büyük Adria’ olarak anılıyor.

İspanya’dan İran’a kadar uzanan bölgedeki sıradağların ve deniz çukurlarının incelendiği araştırmaya göre Grönland büyüklüğünde olduğu düşünülen kayıp kıta ‘Büyük Adria’nın, Güney Avrupa’da 140 milyon yıl önce denize gömüldüğü tahmin ediliyor. Ancak söz konusu keşif, hakkında birçok spekülasyon yapılan kayıp kıta Atlantis değil. İtalya’nın Adriyatik Denizi’ni de içine alan bölgede keşfedilen kıta, ‘Büyük Adria’ olarak adlandırılıyor. Büyük Adria’nın Avrupa’ya yaklaşmasıyla, Alpler ve Apenin Dağları da dahil Balkanlar, Yunanistan ve Türkiye’de birçok sıradağın meydana geldiği tahmin ediliyor.

FARKLI BİR SIRADAĞ

Sıradağların evrimi, aslında kıtaların evrimine ilişkin şifreleri de içerisinde barındırıyor. Hollanda’nın Utrecht Üniversitesi’nden uzmanlar, “İncelediğimiz birçok sıradağın kökeni, 200 milyon yıldan fazla bir süre öncesine ve Kuzey Afrika’ya dayanıyor. Ancak Torino’dan başlayarak Adriyatik Denizi’nden de geçen, ve İtalya’nın çizmeye benzetilen formunun topuk kısmına kadar uzanan bölgede farklı bir sıradağa ait parça yer alıyor” dedi.

 
İLGİLİ HABERLER

Google'dan yeni yapay zeka deneyi

Google, yapay zeka ve makine öğrenimi konusundaki uzmanlığını pek çok farklı alanda yaptığı denemelerle geliştirmeye devam ediyor.

Bataryaların ömrünü uzatan çipli sistem

Akıllı telefonlarla ilgili yaşanan gelişmeler her ne kadar iç açıcı olsa bile bataryaların ömrünü uzatacak sistemlerin henüz geliştirilmemesi kullanıcılar için kötü oldu. Araştırma ve geliştirme yapan bilim insanları konuyla ilgili önemli bir buluşa imza attı.