Aldatılma travmasıyla nasıl başa çıkarsınız?

Aldatılmak… Kelime anlamı olarak, güvenilen kişinin güveni sarsıcı davranışta bulunması ve bu davranış sonucunda hissedilenler.

Öncelikle bu olayla ilgili hissettiğiniz duyguları bastırmamalı ve bu sürecin geçici olduğunu kendinize hatırlatarak hislerinize odaklanmalısınız. Öfke, nefret, pişmanlık… Hissettiğiniz her neyse yaşamalısınız.

Arkadaşlarınızın ya da ailenizin bu olayı duyduklarında size acıyacağını varsayıp onlarla paylaşmak istemeyebilirsiniz. Aldatılmak asla acınası bir durum değildir, ama anlatmaya çekiniyorsanız hiç tanımadığınız birine, yani bir terapiste anlatıp profesyonel destek alabilirsiniz.

Aldatılan kişiler genelde bu olaydan kendilerini sorumlu tutarlar. “Yeterince iyi bir eş/sevgili olamadım. Daha zayıf olsaydım, daha konuşkan olsaydım, daha eğlenceli olsaydım beni aldatmazdı” gibi doğru olmayan düşüncelerle kendilerini suçlarlar. Başınıza gelen olay yüzünden kendinizi suçlamak yerine, kendinizi dinleyip yıkılan güven duygunuzu yeniden nasıl inşa edebileceğinizi kendinize sormak ve kendinizi bu yönde motive etmek önemlidir.

İhanet sonrası ayrılma ya da ikinci bir şans verme kararını almakta acele etmemelisiniz. Her iki durumda da hayatınızın ve hislerinizin nasıl olabileceği konusunda düşünebilirsiniz.

Sosyal çevrenizden kopmamalı, günlük rutininizi olabildiğince sürdürmeye çalışmalısınız. Yalnız kaldığınızda kendinize “Neden bu benim başıma geldi?” diye sormak yerine “Bu olay bir başkasının başına gelmiş olsa ona nasıl destek olurdum?” diye sorabilir ve vereceğiniz cevap doğrultusunda kendinizle ilgilenebilirsiniz.