Amazon, SpaceX'e rakip oldu

Amazon'un patronu Jeff Bezos bir alanda daha Elon Musk'a rakip oldu. Musk'ın sahip olduğu SpaceX ile uzay yarışının içinde olan Bezos şimdi de gözünü yörüngeye dikti. 

Amazon tarafından geliştirilen yörüngeden internet projesi ile ilgili kritik bir gelişme yaşandı. 

TechCrunch’ta yer alan habere göre, Amazon’un bu projesi Federal İletişim Komisyonu’ndan (FCC) gerekli onayı aldı. 

Aynı habere göre, söz konusu onay sayesinde firma alçak dünya yörüngesine 3 bin 236 tane uydu gönderecek ve bunları kullanarak küresel bir internet servis sağlayıcısı haline gelecek. 

Benzer bir proje için bir süredir alçak yörüngeye uydu fırlatan SpaceX’in alçak yörüngedeki uydu sayısını 420’ye yükseltmişti.  

Şirket, Starlink uydularıyla yörüngeye 12 bin uyduluk ağ kurmayı planlıyor. Projenin 2027'de tamamlanması planlanıyor. 

 

TAG: uzay ,amazon ,spacex
İLGİLİ HABERLER

Gökyüzünde görsel şölen yaşanacak

Bu sene üçüncü kez yaşanacak olan ay tutulması çıplak gözle izlenebilecek ancak ülkemizden görülemeyecek. Parçalı ay tutulması 30 Kasım tarihinde gerçekleşecek.

Karantinada olanlara ruh sağlığı için tavsiyeler

Karantinada olanlar için tavsiyelerde bulunan Uzman Klinik Psikolog Kübra Bozkurt, “Öncelikle, şikayetlerin şiddetine göre odanızda yapabileceğiniz aktiviteleri planlayın. Uyku saatleriniz, yemek saatleriniz planlı olsun. Nasıl ki sıradan bir gününüzde bunların belli bir saati varsa, karantina günlerinde de uyku ve yemek aynı saatlerde olsun”.

18 gün önce doğum yapan Sinem Kobal şaşırttı

Kenan İmirzalıoğlu'nun eşi Sinem Kobal, 21 Ekim'de kızları Lalin'i normal doğumla dünyaya getirmişti. Kobal, dün Instagram'da paylaştığı pozlarıyla şaşırttı. Doğumun üstünden sadece 18 gün geçmesine rağmen incecikti.