Avrupa'da Tesla Benzeri Elektrikli Arabaların Benzinlilerden Ucuza Geldiği Ortaya Çıktı

Elektrikli arabalar çıktığından beri bu arabaların fiyatları üzerine de büyük bir tartışma başlamıştı. Birçok kişi elektrikli araçların pahalı olduğunu, uzun vadede benzinli arabayla çok da farkları olmayacağını belirtti. Birleşik Krallık'ın önde gelen sigorta firmalarından Direct Line ise bu konuyla ilgili bir araştırma yaptı.

Elektrikli arabaların ortalama ömür boyu ücretini 52.133 sterlin olarak hesaplayan sigorta şirketi, benzinli bir arabanın ömür boyu ücretini de 53.625 sterlin (%3 daha pahalı) olarak hesapladı. Tabii ki bu fiyatları değerlendirirken Birleşik Krallık'taki ortalama bir elektrikli aracın benzinli araçtan %22 daha pahalı olduğunu göz önünde bulundurmakta da fayda var.

Yakıt ve bakım masrafları elektrikli araçları öne geçiriyor

Öncelikle yukarıda gördüğünüz tablonun iki aracı 14 yıllık bir süreçte karşılaştırdığını belirtmekte fayda var. Yani Direct Line şirketinin hazırladığı tablo, iki aracın 14 yıl sonucundaki tüm masraflarını ortaya koyacak şekilde tasarlanmış. Ayrıca elektrikli araba kullanan kişilerin haftalık 33,5 sterlinlik 'yakıt' aldığı varsayılırken benzinli araçlarda bu sayı 42,4 olarak hesaplanmış.

Tabloya baktığımız zaman elektrikli araçların %22 daha pahalıya satıldığını ancak yakıt, vergi ve bakım masraflarında sırasıyla %58 ve %49 daha ucuz olduğu görülebiliyor. Sigorta konusundaysa elektrikli araçlar %25 daha kabarık bir faturayı önünüze koyuyor.

Tabii ki arabaya yapılan harcamanın yanı sıra karbondioksit salınımı da önemli bir rol oynuyor. Bilindiği üzere benzinli arabalar yılda belirli miktarda karbondioksiti atmosfere salarken elektrikli arabalarda böyle bir sorun bulunmuyor. Bu nedenle benzinli arabalar ne kadar çevre dostu olursa olsun elektrikli arabalar benzinlilere göre %100 daha düşük karbon salınımı gerçekleştiriyor.

Türkiye'de elektrikli arabalar için yeterli sayıda şarj istasyonu bulunsaydı ve sıfır bir araba alacak olsaydınız siz hangi araba türünü seçerdiniz? Yeniliklere açık mısınız yoksa "Benzinli arabanın yerini tutmaz" diye düşünenlerden misiniz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

TAG:
İLGİLİ HABERLER

Netflix'in Yeni Türk Dizisi Fatma'dan İlk Fotoğraf Geldi

Netflix'in temizlikçi bir kadın olan Fatma'nın hayat hikâyesini ve başına gelenleri anlatan yeni yerli dizisi Fatma'dan ilk fotoğraf geldi. Şirketin resmi Instagram hesabından yapılan paylaşım ile dizinin çekimlerine başlandığı da ortaya çıkmış oldu.

Tesla, Mor Renkli ve PUBG Temalı Model 3'ü Bir Airdrop Kutusuyla Tanıttı

Tesla, tarihinde ilk kez PUBG tasarımına sahip mor renkli Model 3 ve Model X tanıtımı yaptı. Bu tanıtımlar için alıştığımızın dışında bir yol tercih eden şirket, Tencent Games ile iş birliği yaptı. Bu iş birliği kapsamında da Model 3, bir alışveriş merkezinin önünde airdrop kutusuyla sergilendi.

MasterChef Tanya Kilitkayalı kimdir? MasterChef yarışmacısı Tanya Kilitkayalı nereli ve kaç yaşında?

MasterChef Türkiye 2020'de üçlü düelloları kazanarak final turuna adını yazdırmayı başardı. Tanya Kilitkayalı, MasterChef üçlü düello turunda İspanyol mutfağının meşhur soğuk çorbası Gazpacho ile şeflerin beğenisini kazandı. Tanya Kilitkayalı, MasterChef Türkiye'de son 16 yarışmacı arasına girmeye bir adım daha atmış oldu. Peki, MasterChef’te final turuna çıkan Tanya Kilitkayalı kimdir, kaç yaşında, nereli?