Avustralya'daki koalalar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Avustralya’da yapılan parlamento soruşturmasına göre, acilen harekete geçilmezse 2050 yılına kadar Yeni Güney Galler eyaletindeki koalaların soyunun tükenebilir.

The Guardian'da yer alan habere göre, yaşam alanları gittikçe yok olan koalaların Avustralya'nın Yeni Güney Galler eyaletinde soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Uzun süren parlamento soruşturması sonucu alınan rapora göre geçen yıl uzun süren yangınların etkili olduğu Yeni Güney Galler'de koalalar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. 

Geçen yıl çıkan yangınların Yeni Güney Galler'de koalaların yaşam alanının yüzde 24'ünü yok ettiği ortaya çıktı. Yangından önce eyaletteki koala sayısı 36 bin olarak belirtilirken, en az 5 bin koalanın yangında öldüğü kaydedildi. 

Ayrıca bölgedeki ağaç kesme ve tarım arazi açma faaliyetlerinin de koalaların hayatta kalmasını zorlaştırdığı belirtildi. Aşırı hava olaylarının da koalaların yaşamı açısından tehdit oluşturduğu belirtilirken koalaların ana besin kaynağı okaliptüsün kalitesinin de değiştiği ortaya çıktı. 

Parlamentoya çağrı yapan araştırmacılar, geride kalan koalaların doğal yaşam alanlarının korunması için acilen harekete geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Çevre Bakanı Matt Kean, “Koalalar tüm dünya çapında tanınan ikonik bir Avustralyalı hayvan ve doğal bir hazine, onları gelecek nesiller için korumak adına elimizden gelen her şeyi yapacağız”  dedi. 

 
İLGİLİ HABERLER

Bizi Yavaş Yavaş Öldüren "Fast Food" Hakkında Görmezden Gelinen Gerçekler

Fast food, İngilizce isminin Türkçe karşılığı olan "hızlı yemek" kavramından da anlaşılacağı üzere, hızlı ve kolay bir şekilde hazırlanıp, kısa sürede yemeye hazır hale gelen, çoğunlukla seri üretim yoluyla üretilip ticari olarak satılan, gıdayla ilgili diğer faktörlerden ziyade "hizmet hızı" faktörüne odaklanan bir beslenme pratiği ve besin biçimidir

Instagram Son Görülme Nasıl Kapatılır?

Instagram kullanıcıları, son görülme özelliğinin varlığından beri DM konusunda pek de rahat değil. Instagram son görülme kapatma işlemi nasıl yapılır sorusunu yanıtladık

Nâzım Hikmet’in daha önce yayımlanmayan 5 şiiri bulundu

Nâzım Hikmet'in şu ana kadar hiçbir yerde yayımlanmayan beş şiiri, Yapı Kredi Yayınları editörlerinin TÜSTAV Komintern Arşivi’nde yürüttüğü çalışmalarla ortaya çıkarıldı. Şiirler 'kitap-lık' dergisinin son sayısında yayımlandı.