"Bakteri katili" virüs üretildi

Çin'de corona virüsten kaynaklanan ölümler, salgın hastalıkların insanlık için oluşturduğu tehdidi gözler önüne serdi. Antibiyotiklere dirençli bakteriler de  bu açıdan büyük tehlike oluşturuyor. İngiliz araştırmacılarsa laboratuvarda ürettikleri özel virüslerle antibiyotiklere karşı dirençli bakterileri yok etmeyi başardıklarını açıkladı.

“Antibiyotiğe duyarlı bakterileri yok eden ‘görünmez virüs’ ürettik.”

Bu açıklama İngiltere'deki Ulusal Fizik Laboratuvarı araştırmacılarına ait.

Dirençli bakterileri yok etmek için yollar arayan bilim insanları, laboratuvarda "bakteri katili" virüs üretmeyi başardıklarını duyurdu.

Bu virüsün en önemli özelliği insanları değil, sadece zararlı bakterileri hedef alması.   

Araştırmacılar virüsün bakterileri adeta güdümlü bir füze gibi arayıp bulduğunu söylüyor. Bunu sağlamak içinse pozitif ve negatif elektrik yüklerinin birbirini çekmesi prensibi kullanılmış. 

Bakterilerin negatif yüklü olduğunu söyleyen bilim insanları, pozitif yüklü virüsün bakterilere adeta yapıştığını söylüyor. 

Nötr yüklü vücut hücreleri ise virüsten etkilenmiyor. Araştırmacılar virüsün bağışıklık sistemi için de görünmez olduğunu belirtiyor. Bu sayede insana zarar vermeyen virüs, vücut tarafından da düşman olarak algılanmıyor. 

Araştırmanın sonuçları Amerikan Nanokimya Topluluğu dergisinde yayımlandı.

''İnsanlığın sonunu getirebilir'' iddiası

Laboratuvarda güveler üzerinde yapılan deneylerde, sentetik virüsün bakterilere kısa sürede büyük zarar verdiği iddia edildi.

Araştırmacılar 3 yıl içinde insanlar üzerinde testlere başlanmasını hedefliyor.

Kimi uzmanlarsa bu tarz virüslerin kontrolden çıkması halinde insanlığın sonunu getirebileceğini öne sürüyor.

 
İLGİLİ HABERLER

Silikon Vadisi Tam Olarak Nedir, Nerede ve Nasıl Bir Yer?

Dünyanın teknoloji merkezi dediğimizde akıllarda canlanacak ilk yer olan Silikon Vadisi ile ilgili kafalarda oluşan tüm sorulara bu içeriğimizde birlikte cevap vereceğiz. Siz de Silikon Vadisi nedir, nerededir, Silikon Vadisi şirketleri hangileridir merak ediyorsanız, karşınızda tüm detaylarıyla Silikon Vadisi…

178 Terabit ile Dünya İnternet Hızı Rekoru Kırıldı

Araştırmacılar, mevcut fiber optik kabloları kullanarak 178 terabit hıza ulaşarak dünya internet hızı rekoru kırdı. Bilim insanları, yeni teknolojiyi mevcut internet altyapısı üzerine inşa ettiklerinden teknolojinin uygulanabilirliği yüksek.

Netflix, Türkiye’de 30 Günlük Deneme Süresini Tekrar Açtı

Netflix’in kötüye kullanım nedeniyle Türkiye’den kaldırdığı 30 günlük ücretsiz deneme üyeliği, ücretsiz olmasa da çok uygun bir fiyat karşılığında yeniden getirildi. Netflix’i 30 gün boyunca denemek isteyenler, yalnızca 0,20 TL, 1,99 TL gibi farklı fiyatlara sahip olabilirler.