Bilim İnsanları, Mars'taki Metan Gazının Kaynağını Keşfettiler

Bilim insanları, komşu gezegen Mars’ta uzun yıllardır metan varlığı konusunda tartışıyor ve araştırmalar gerçekleştiriyorlar. 2013 yılında Curiosity Uzay Aracı, kızıl gezegende bulunan Gale kraterinin yakınlarında bir metan artışı olduğunu tespit etti. Curiosity, o zamandan bu yana Mars’taki metan miktarında mevsimsel değişiklikler olduğunu kanıtlamış durumda.

 

New #science from #Mars: A reanalysis of #MarsExpress data reveals a #methane spike in 2013, matching a detection by @MarsCuriosity rover one day before. It's the first time such an in-situ measurement is independently confirmed from orbit
ile ilgili tartışmalara son vermek için bağımsız bir araştırma gerçekleştirmeye karar verdiler ve bunun için Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Mars Express uzaya aracından elde edilen verileri kullandılar. Mars’ta metan arayışları Aralık 2012'den Temmuz 2014’e kadar sürdü.

 

At the time of the @MarsCuriosity detection, it was speculated that the #methane originated inside Gale Crater, where the rover is located, but the new study based on #MarsExpress data + geological evidence + simulations seem to indicate otherwise https://www.esa.int/spaceinimages/Images/2019/04/Mars_Express_matches_methane_spike_measured_by_Curiosity … #Mars

 

Elbette ki Mars gibi oldukça uzak bir yerdeki metan kaynağını keşfetmek çok da kolay bir iş değil. Bilim insanları, en doğru sonuca ulaşabilmek için bilgisayar modellemeleri kullandı ve sonuç olarak Gale kraterinin 500 kilometre kadar doğusunda permafrostu (donmuş haldeki toprak) kırabilecek kadar güçlü sıkışmış, metan dolu jeolojik faylar olduğu ortaya çıktı.

 

Bu çalışma, Mars’ta metan olduğunu kanıtlayan ilk bağımsız çalışma olarak kayıtlara geçti. Peki Mars’ta metan bulunması neden bu kadar önemli? Metan gazı, organik bir bileşiktir. Canlıların vücutlarında bulunur ve öldüklerinde atmosfere salınır. Dolayısı ile Mars’taki metanın varlığı, mevcut ya da bir zamanlar mevcut olan yaşamın bir göstergesi olabilir.

 

TAG:
İLGİLİ HABERLER