Bilim İnsanları Neptün Ötesi 139 Yeni Küçük Gezegen Keşfetti

Koronavirüs salgını küresel haberlerin gündemindeyken Pennsylvania Üniversitesi’nde bir gökbilimci ekip, geçen hafta yayımladıkları bir makalede, Neptün’ün ötesinde Güneş’in etrafında dönen 139 küçük gezegen keşfettiklerini açıkladı.

Bunlar birer gezegen olamayacak kadar küçükler fakat bir kuyruklu yıldız ya da göktaşı da değiller.

En ünlüsü Pluton olan “Neptün ötesi cisimleri,” Güneş Sistemi’nde, sekiz büyük gezegenin ötesindeki bir bölge olan Kuiper kuşağı yörüngesindeki gök cisimleridir.

Bu keşif, Neptün ötesi cisimler kümesinde varsayımsal olan ve tuhaf yerçekimi etkilerine neden olduğundan şüphelenilen gizemli Dokuzuncu Gezegen’i aramak için yeni yollar ortaya çıkarabilir.

Dokuzunca Gezegen Nedir?

Dokuzuncu Gezegen veya Gezegen 9 (İngilizce: Planet Nine) Güneş Sistemi’nin dışında, farazi ve kuramsal bir dev gezegendir. Dokuzuncu gezegenin boyutu Dünya gezegeninin 10 katıdır.

Bu gezegenin varlığı, Kuiper Kuşağı’ndaki Neptün ötesi cisimlerin olağandışı yörünge rotasyonundan tahmin edilmiştir.

Araştırmacılar yüz milyonlarca galaksinin haritasını çıkarmak için 2013 yılında başlatılan ve uluslararası bir iş birliği girişimi olan The Dark Energy Survey (Karanlık Enerji Araştırması) kuruluşu tarafından toplanan verileri kullandı. Ocak ayında ise projede altı yıllık veri toplama işi tamamlandı.

The Dark Energy Survey, temelde Neptün ötesi cisimleri aramak için değil, galaksileri ve süpernovaları incelemek için kuruldu. Bu yüzden araştırmacılar, verileri kendileri incelemek zorunda kaldılar.

Baş yazar ve yüksek lisans öğrencisi Pedro Bernardinelli: “Neptün ötesi cisimlerin araştırılmasında nesnelerin hareketlerini görmek için bir yol var ve bu nesneleri izlemek kolay. Bizim yaptığımız en önemli şeylerden biri, bu hareketleri izleyebilmenin bir yolunu bulmaktı.” dedi.

Ekip, The Dark Energy Survey’in yazılımı tarafından tespit edilen yedi milyar olası nesnenin veri kümesiyle işe başladı ve ilk önce 22 milyon “geçici” nesneyi eledi. Bu “geçici” nesneler sadece sınırlı bir süre görünenlerdi.

Daha sonra en az altı gece gözlem yaparak 400 kadar aday nesneyi, ele aldılar.Bu şekilde, 245 tane hali hazırda keşfedilmiş olan nesneler ve 139 tane de yeni keşfedilmiş olan nesneler dahil olmak üzere toplam 316 Neptün ötesi cismin varlığını doğrulayabildiler.

Şu anda Şili’de yapım aşamasında olan Vera Rubin Gözlemevi gibi The Dark Energy Survey’den daha ilerilere bakabilecek olan diğer astronomi araştırmalarının, Neptün ötesi cisimlerin daha fazlasını bulmak için kullanılabileceğini umuyorlar.

Son olarak Bernardinelli şöyle diyor: “Geliştirdiğimiz programların çoğu, Rubin Gözlemevi’nin elde edebileceği gibi diğer büyük veri kümelerine kolayca uygulanabilir.” Bu sayede gizemli Dokuzuncu Gezegen arayışımızda daha da ileri gidebileceğiz.

Çeviri: Atakan YÜCEL

 
İLGİLİ HABERLER

Gebelikte corona virüsünden korunmanın 15 püf noktası

Corona virüsü hamilelikte nasıl bir risk yaratıyor? Lohusa döneminde olan kadınlar nelere dikkat etmeli? Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç Dr. Meryem Kürek Eken, gebelik ve corona virüsü hakkında detaylı bilgiler verdi.

Açıkgöz ailesinde kriz büyüyor

Annelerinin yaşadığı sıkıntıların ardından abla Hülya Açıkgöz ile Hadise, düşman kesilmişti. Şimdi de küçük kardeş Derya, Hülya Açıkgöz’ü takipten çıkardı.

Demet Sağıroğlu’na corona virüsü şoku!

Şarkıcı Demet Sağıroğlu, Instagram'dan yaptığı paylaşımda sevenlerini korkuttu. Sağıroğlu, paylaşımında "Çevremizde bir çok kişinin testi maalesef pozitif çıktı ve bütün belirtileri; yüksek ateş hariç ben de geçirdim, geçiriyorum. Az ateşim var hep var. Bu virüs ilginç bir canlı, herkeste farklı semptomlar olduğunu da duyuyorum, test yaptırmadım ve sanırım 4-5 gün ağır geçirdikten sonra, iyileşme dönemine geçtim. Biraz halsizim. Kimseyi endişelendirmemek için yakınlarım haricinde bildirmedim" ifadelerini kullandı.

Çok sık dezenfektan kullanmak ciddi hastalıklara yol açabilir

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Usta, dezenfektan maddelerinin kimyasal bileşikler olduğunu ve bunların sık kullanımının ileride çok ciddi hastalıklara yol açabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Usta, "zaman içinde bu kimyasallar nörolojik hastalıklar dediğimiz Alzheimer, Parkinson olarak geri dönecektir hatta, uzun vadede kanseri tetikleyecektir" dedi.

El temizliğine dikkat! Kolonyalı mendil corona virüsüne karşı etkili mi?

Corona virüsü salgını nedeniyle el temizliğine sık sık vurgu yapan uzmanlar, temizliğin doğru bir şekilde ve doğru malzemelerle yapılması gerektiğinin de altını çiziyor. Peki kolonyalı mendil işe yarar mı? Antibakteriyel sabun kullanmak şart mı? Jeller virüsün bulaşıcı etkisini azaltır mı? El temizliği sırasında sıcak su kullanmak gerekiyor mu? İşte uzmanlardan önemli uyarılar...