Bilim insanlarından ilginç proje: Güneş'i karartacaklar

Corona virüs salgınını konuştuğumuz şu günlerde gözden kaçırdığımız bir tehdit var: Küresel ısınma. Uzmanlar su talebinin 2050’ye kadar yüzde 55 artması bekliyor.  

 

Bilim insanlarından ilginç proje: Güneş'i karartacaklar - 2

Independent'ın Euroweeklynews'e dayandırdığı habere göre, bu olasılığa karşı harekete geçen Güney Afrikalı bilim insanları oldukça ilginç bir proje üzerinde çalışıyor. 

 

Bilim insanlarından ilginç proje: Güneş'i karartacaklar - 3

Aynı habere göre, Cape Town Üniversitesi’nde görevli bilim insanları Güneş ışığını kısmak için atmosfere küçük parçacıklar göndermeyi planlıyor. 

 

Bilim insanlarından ilginç proje: Güneş'i karartacaklar - 4

Söz konusu plan Cape Town'un üzerindeki atmosfere büyük miktarda kükürt dioksit gazı salmayı ve bu sayede Güneş’i kalıcı olarak karartarak su kaynaklarını korumayı amaçlıyor. 

 

Bilim insanlarından ilginç proje: Güneş'i karartacaklar - 5

Plan, Environmental Research Letters isimli akademik dergide yayımlandı. Ancak bu projenin çözüm olmayacağının altını çizen bilim insanlarının sayısı da az değil. 

 

Bilim insanlarından ilginç proje: Güneş'i karartacaklar - 6

Pek çok bilim insanı küresel ısınmanın etkilerini azaltmak için atmosfere gaz pompalama fikrine karşı çıkıyor. 

 

Bilim insanlarından ilginç proje: Güneş'i karartacaklar - 7

Bu fikri savunan uzmanlar söz konusu planı “iklim sistemine zarar verebilecek tehlikeli müdahale”  olarak nitelendiriyor.

 
İLGİLİ HABERLER

Gökyüzünde görsel şölen yaşanacak

Bu sene üçüncü kez yaşanacak olan ay tutulması çıplak gözle izlenebilecek ancak ülkemizden görülemeyecek. Parçalı ay tutulması 30 Kasım tarihinde gerçekleşecek.

Karantinada olanlara ruh sağlığı için tavsiyeler

Karantinada olanlar için tavsiyelerde bulunan Uzman Klinik Psikolog Kübra Bozkurt, “Öncelikle, şikayetlerin şiddetine göre odanızda yapabileceğiniz aktiviteleri planlayın. Uyku saatleriniz, yemek saatleriniz planlı olsun. Nasıl ki sıradan bir gününüzde bunların belli bir saati varsa, karantina günlerinde de uyku ve yemek aynı saatlerde olsun”.