BMW’den milyar euroluk batarya anlaşması

Anlaşmanın bir parçası olarak Northvolt, BMW için üretecekleri bataryaları İsveç’in kuzeyinde yer alan yeni bir tesiste ‘yenilenebilir’ elektrik kullanarak üretecek. İlk ürünlerin teslimi ise 2024 yılı olarak belirtilmiş.

Alman markadan gelen açıklamada ise üretimin ihtiyacı olan enerjinin yüzde 100’ünün rüzgar ve hidroelektrik enerjiden olacağı doğrulandı. Bu duruma ek olarak ihtiyaç duyulan kobalt ve lityum için hem BMW hem de Northvolt, yüksek sürdürülebilirlik standartlar sağlayan madenlerden tedarik edecekler.

Northvolt, Güney Koreli Samsung SDı ve Çinli Contemporary Ameperex Teknoloji firmalarından sonra markanın 3. ana batarya tedarikçisi olarak öne çıkıyor. Northvolt firması 2016 yılında 2 eski Tesla çalışanı ve bir eski çalışanı tarafından batarya hücresi geliştirmek için kuruldu.

Satın alma ve tedarikçi ağından sorumlu BMW AG Yönetim Kurulu Üyesi Andreas Wendt, “Bu sözleşme sayesinde artan pil hücresi ihtiyacımızı uzun vadede çözeceğimizi düşünüyoruz. Ürün gamımızda yer alan elektrikli otomobil sayısı aryıor ve 2023 yılında 25 adete elektrikli modele ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

Northvolt geçen yıl Kuzey İsveç’teki tesisi kurmak için BMW, Goldman Sachs ve VW Grubu dahil olmak üzere 1 milyar dolar topladı.

 

TAG:
İLGİLİ HABERLER

Netflix'in Yeni Türk Dizisi Fatma'dan İlk Fotoğraf Geldi

Netflix'in temizlikçi bir kadın olan Fatma'nın hayat hikâyesini ve başına gelenleri anlatan yeni yerli dizisi Fatma'dan ilk fotoğraf geldi. Şirketin resmi Instagram hesabından yapılan paylaşım ile dizinin çekimlerine başlandığı da ortaya çıkmış oldu.

Tesla, Mor Renkli ve PUBG Temalı Model 3'ü Bir Airdrop Kutusuyla Tanıttı

Tesla, tarihinde ilk kez PUBG tasarımına sahip mor renkli Model 3 ve Model X tanıtımı yaptı. Bu tanıtımlar için alıştığımızın dışında bir yol tercih eden şirket, Tencent Games ile iş birliği yaptı. Bu iş birliği kapsamında da Model 3, bir alışveriş merkezinin önünde airdrop kutusuyla sergilendi.

MasterChef Tanya Kilitkayalı kimdir? MasterChef yarışmacısı Tanya Kilitkayalı nereli ve kaç yaşında?

MasterChef Türkiye 2020'de üçlü düelloları kazanarak final turuna adını yazdırmayı başardı. Tanya Kilitkayalı, MasterChef üçlü düello turunda İspanyol mutfağının meşhur soğuk çorbası Gazpacho ile şeflerin beğenisini kazandı. Tanya Kilitkayalı, MasterChef Türkiye'de son 16 yarışmacı arasına girmeye bir adım daha atmış oldu. Peki, MasterChef’te final turuna çıkan Tanya Kilitkayalı kimdir, kaç yaşında, nereli?