CIA'nın kurduğu şirket TikTok'a talip oldu

TikTok’un sahibi Çin merkezli çok uluslu internet teknolojileri şirketi ByteDance’a, ABD Başkanı Trump, geçtiğimiz hafta ByteDance’e TikTok’un ABD operasyonlarını satması için 90 gün süre vermişti.

Financial Times’ın haberine göre, Oracle da TikTok’un ABD operasyonlarını satın alma yarışına katıldı. Gazete görüşmelerde Oracle’ın TikTok’un ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki operasyonlarını satın almayı amaçladığını yazdı.

Financial Times’ın konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, Oracle’ın ByteDance’da hisse sahibi olan aralarında General Atlantic ve Sequoia Capital gibi şirketlerin bulunduğu bir grup ABD merkezli şirket ile bu konuda bir ön mutabakat sağladığı da belirtildi.

CIA tarafından kurulmuştu

Oracle şirketi 1977 yılında şu anda dünyanın en zengin insanlarından biri olan Larry Ellison tarafından kurulmuştu. CIA destekli olarak kurulan Oracle şirketi günümüzde dünyanın en büyük bilişim şirketlerinden birisi oldu.

Haberde ayrıca, TikTok ile teknoloji devi Microsoft’un ilgilendiği belirtilmiş olsa da, bu girişimin sonuçsuz kalabileceğine ilişkin öngörülerin arttığına işaret edildi. TikTok’la Microsoft’un yanı sıra Twitter’ın da ilgilendiği gündeme gelmişti.

 

TAG: cia ,tiktok ,haber
İLGİLİ HABERLER

Çok Güzel Hareketler 2'nin oyuncusu Cemile Canyurt evlendi

Çok Güzel Hareketler Bunlar 2' kadrosunda yer alan Cemile Canyurt, geçtiğimiz sene sevgilisi Mertkan Kaya ile nikah masasına oturmuştu. Koronavirüs salgını nedeniyle tedbirli davranan çift, sade bir törenle mutluluğa 'Evet' demişti.

Deniz Akkaya hakkında yakalama kararı çıkartıldı

Fenomen Selin Ciğerci ve eşi Gökhan Çıra'ya mahkemenin kararına rağmen hakaret etmeye devam eden Deniz Akkaya, 3 günlük zorlama hapsine çarptırıldı. Kararın ardından infaz savcılığa gitmeyen Akkaya hakkında yakalama kararı çıkartıldı.