Cüce gezegen büyüklüğünde göktaşı

2008 yılında Sudan semalarında patlayan ve elmas içeren bir meteordan elde edilen bilgiler Güneş Sistemi ile ilgili yeni bilgilere ulaşılmasını sağladı.

Independent’ta yer alan habere göre, söz konusu göktaşını inceleyen bilim insanları Güneş Sistemi'nin cüce gezegen büyüklüğünde bir göktaşına ev sahipliği yaptığını gözler önüne seren bulgulara ulaştı.

9 ton ağırlığında ve 4 metre boyundaki göktaşının kalıntılarını inceleyen bilim insanları göktaşının organik bileşiklerin yanı sıra su ve çeşitli mineraller içerdiğini keşfetti.

Bu keşif söz konusu göktaşının daha büyük bir asteroitten koptuğuna işaret ediyor.

Araştırma 21 Aralık'ta bilim dergisi Nature Astronomy'de yayımlandı.

 
İLGİLİ HABERLER

Gökyüzünde görsel şölen yaşanacak

Bu sene üçüncü kez yaşanacak olan ay tutulması çıplak gözle izlenebilecek ancak ülkemizden görülemeyecek. Parçalı ay tutulması 30 Kasım tarihinde gerçekleşecek.

Karantinada olanlara ruh sağlığı için tavsiyeler

Karantinada olanlar için tavsiyelerde bulunan Uzman Klinik Psikolog Kübra Bozkurt, “Öncelikle, şikayetlerin şiddetine göre odanızda yapabileceğiniz aktiviteleri planlayın. Uyku saatleriniz, yemek saatleriniz planlı olsun. Nasıl ki sıradan bir gününüzde bunların belli bir saati varsa, karantina günlerinde de uyku ve yemek aynı saatlerde olsun”.