Dünyanın İlk 'Kesilemez' Maddesi Üretildi

İngiltere'deki Durham Üniversitesi ve Almanya'daki Fraunhofer Enstitüsü'nden bilim insanları, dünyanın ilk kesilemez maddesini üretmeyi başardı. Proteus adı verilen malzeme, açılı taşlama aleti, matkap ve benzeri aletlerden gelen hasarı önlemek ve kesici aletlerden gelen darbeleri tersine çevirmek için hücresel yapıdaki alüminyumda bulunan seramik parçacıklarını kullanıyor.

Proteus'u tasarlarken sert ve kırılmaya dirençli olan aragonit kabuklarından ilham alan araştırmacılar, ortaya çıkan materyali hiçbir şeyin kesemeyeceğini iddia ediyor. Yapılan testlerde açılı taşlama aleti ya da matkap ucu Proteus plakasının dış katmanını kesmeyi başarsa bile iç kısımdaki seramik parçacıklara geldiğinde, aletin keskin uçlarını körelten titreşimler başlıyor ve daha sonrasında seramik tozu parçacıkları boşlukları dolduruyor.

Dünyanın ilk 'kesilemez' maddesi: Proteus

Eğer materyale daha hızlı taşlama veya delme işlemi uygulanırsa, seramik taneler arasındaki atomlar arası kuvvet nedeniyle diskin veya matkabın kuvveti geri çevriliyor. Yalnızca matkap veya taşlama aletine karşı dayanıklı olmayan Proteus, içerisinde bulunan seramik parçacıklarının küresel şekli sayesinde yüksek basınçlı su jeti kesicilere karşı da benzer bir sonuç veriyor.

Durham Mühendislik Bölümü'nden Stefan Szyniszewski, Proteus'u kesmeyi içi külçe dolu bir jöleyi kesmeye benzetiyor: "Jöleden geçerseniz, külçelere vurursunuz ve malzeme, kesme diskini ya da matkap ucunu yok edecek şekilde titreşir."

Araştırmacılar, patent başvurusu yapılan malzeme için üreticilerle ortak olmaya çalışıyor:

Proteus'un güvenlik sektöründe birçok farklı alanda kullanılabileceğini söyleyen bilim insanları, bisiklet kilitleri ya da hafif zırhların yanı sıra Proteus'un kesici aletler kullanan kişiler için koruyucu ekipman potansiyeli olduğunu da belirtiyor. Ekip, ayrıca patent başvurusu yapılan kesilemez maddeyi pazara sunmak için üreticilerle ortak olmaya çalışıyor.

Yazımızı noktalamadan önce Proteus'un açılı taşlama aletiyle kesilmeye çalışıldığı bir videoyu hemen aşağıdan izleyebileceğinizi de belirtelim. Son olarak Proteus hakkında sizlerin düşüncelerini de soralım. Sizce bu malzeme güvenlik endüstrisinde bir devrim yaratabilir mi? Fikirlerinizi yorumlar kısmından belirtebilirsiniz.

 

TAG:
İLGİLİ HABERLER

Netflix'in Yeni Türk Dizisi Fatma'dan İlk Fotoğraf Geldi

Netflix'in temizlikçi bir kadın olan Fatma'nın hayat hikâyesini ve başına gelenleri anlatan yeni yerli dizisi Fatma'dan ilk fotoğraf geldi. Şirketin resmi Instagram hesabından yapılan paylaşım ile dizinin çekimlerine başlandığı da ortaya çıkmış oldu.

Tesla, Mor Renkli ve PUBG Temalı Model 3'ü Bir Airdrop Kutusuyla Tanıttı

Tesla, tarihinde ilk kez PUBG tasarımına sahip mor renkli Model 3 ve Model X tanıtımı yaptı. Bu tanıtımlar için alıştığımızın dışında bir yol tercih eden şirket, Tencent Games ile iş birliği yaptı. Bu iş birliği kapsamında da Model 3, bir alışveriş merkezinin önünde airdrop kutusuyla sergilendi.

MasterChef Tanya Kilitkayalı kimdir? MasterChef yarışmacısı Tanya Kilitkayalı nereli ve kaç yaşında?

MasterChef Türkiye 2020'de üçlü düelloları kazanarak final turuna adını yazdırmayı başardı. Tanya Kilitkayalı, MasterChef üçlü düello turunda İspanyol mutfağının meşhur soğuk çorbası Gazpacho ile şeflerin beğenisini kazandı. Tanya Kilitkayalı, MasterChef Türkiye'de son 16 yarışmacı arasına girmeye bir adım daha atmış oldu. Peki, MasterChef’te final turuna çıkan Tanya Kilitkayalı kimdir, kaç yaşında, nereli?