Elon Musk'a Göre Neuralink, Beynimizdeki Çiplerle Müzik Dinlemeyi Mümkün Kılacak

Daha çok kurucusu olduğu Tesla ve SpaceX ile gündeme gelen Elon Musk, bunların dışında insan beyni ile makineler arasında doğrudan bağlantı kurmayı hedefleyen ve beyin-bilgisayar arayüzleri geliştiren Neuralink adlı şirketin de kurucularından biri. Fazlasıyla aktif olduğu Twitter’da yine kendisine gelen soruları yanıtlayan Elon Musk, Neuralink ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Aslında konuya “Eğer telefonlar ve giyilebilir cihazlar ile ilgili zor sorunları çözdüyseniz lütfen [email protected]’da çalışmayı bir düşünün” ifadeleriyle, Neuralink için yeni mühendisler aradıklarını duyurarak başlayan Musk, bu tweete gelen bazı soruları yanıtlamaktan da geri durmadı. Elon Musk, Neuralink için yeni mühendisler ararken teknolojinin potansiyelinden ipuçları paylaştı

Son Dört Ayda Servetini Katlayan Elon Musk, Dünyanın En Zengin 9. İnsanı Oldu

Bir takipçisinin “Neuralink implant edersek, doğrudan (kafamızdaki) çiplerden müzik dinleyebilir miyiz? Harika özellik” tweetine “Evet” şeklinde yanıt veren Musk, çiplerden müzik dinlemenin mümkün olacağına mı yoksa özelliğin harika olduğuna mı evet dediğine açıklık getirmedi.

Elon Musk’ın İnsan Beyniyle Bilgisayarı Birleştirecek Şirketi Neuralink, Yakında Etkinlik Düzenleyecek

“Neuralink’in kısmen beyindeki nöral ağlardan esinlendiğini düşünürsek, Neuralink hormon seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur mu ve bizim avantajımıza (gelişmiş yetenekler, mantık, kaygı hafifletme vb.) kullanılabilir mi?” sorusu üzerine bir kez daha evet diyen Musk, deneysel ya da teorik olarak bu tarz çalışmaların gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini ise belirtmedi.

Elon Musk, Haftalığı 7.500 Dolar Olan Çevrimiçi Okula Bağışta Bulundu

Bir başka takipçisinin “Neuralink, Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) için gerektiğinde sinir ağlarındaki atışları durdurabileceğini düşünüyor musun? Oksitosin, serotonin ve diğer kimyasalların salgılanması gerektiğinde kişiyi uyarabilir mi? Nöron ve sinapsları yapay olarak çalıştırabilir mi?” sorusuna da evet diyen Musk, böylece detay vermese de Neuralink’in nasıl bir potansiyele sahip olduğu konusunda ipucu paylaşmış oldu.

Neuralink; Alzheimer, Parkinson ve Demans için kalıcı bir çözüm olabilir

Elon Musk’ın daha önceki açıklamalarına göre Neuralink, beyne sinyal gönderebilmek için kafatasında açılacak bir deliğe implant edilecek. Söz konusu teknoloji, özellikle Alzheimer, Parkinson ve Demans hastaları için umut olabilir. Elbetteki sahip olduğu özelliklere göre hayatımızı tamamıyla da değiştirebilir.

 

TAG:
İLGİLİ HABERLER

Netflix'in Yeni Türk Dizisi Fatma'dan İlk Fotoğraf Geldi

Netflix'in temizlikçi bir kadın olan Fatma'nın hayat hikâyesini ve başına gelenleri anlatan yeni yerli dizisi Fatma'dan ilk fotoğraf geldi. Şirketin resmi Instagram hesabından yapılan paylaşım ile dizinin çekimlerine başlandığı da ortaya çıkmış oldu.

Tesla, Mor Renkli ve PUBG Temalı Model 3'ü Bir Airdrop Kutusuyla Tanıttı

Tesla, tarihinde ilk kez PUBG tasarımına sahip mor renkli Model 3 ve Model X tanıtımı yaptı. Bu tanıtımlar için alıştığımızın dışında bir yol tercih eden şirket, Tencent Games ile iş birliği yaptı. Bu iş birliği kapsamında da Model 3, bir alışveriş merkezinin önünde airdrop kutusuyla sergilendi.

MasterChef Tanya Kilitkayalı kimdir? MasterChef yarışmacısı Tanya Kilitkayalı nereli ve kaç yaşında?

MasterChef Türkiye 2020'de üçlü düelloları kazanarak final turuna adını yazdırmayı başardı. Tanya Kilitkayalı, MasterChef üçlü düello turunda İspanyol mutfağının meşhur soğuk çorbası Gazpacho ile şeflerin beğenisini kazandı. Tanya Kilitkayalı, MasterChef Türkiye'de son 16 yarışmacı arasına girmeye bir adım daha atmış oldu. Peki, MasterChef’te final turuna çıkan Tanya Kilitkayalı kimdir, kaç yaşında, nereli?