Evcil Hayvanların İnsanlara Faydaları

20 yılı aşkın süredir hayvan-insan etkileşimi üzerine araştırmalar arttı ve evcil hayvanı olan insanların daha mutlu ve sağlıklı olduğunu kanıtladı.

Pudue Üniversitesi’ndeki Hayvan-İnsan Bağı Merkezi’nin müdürü Alan Beck’e göre bunun nedeni insanların da hayvan olması; buna göre diğer hayvanlarla beraber olmak bizler için temel bir ihtiyaç.

İşte o faydalar:

1- Ruh halinizi değiştirir


2- Eğlenceli birçok aktivite gibi evil hayvanınızla oynamak da serotonin ve dopamin gibi ruh halinizi değiştiren hormonlar salgılamanızı sağlar.


3- Daha fazlası hayvanlarla iletişim, beynin keyif merkezini uyandıran, iyi hissettiren ve orgazm sırasında salgılanmasıyla ünlü oksitosin seviyesini artırır.


4- Daha fazlası hayvanlarla iletişim, beynin keyif merkezini uyandıran, iyi hissettiren ve orgazm sırasında salgılanmasıyla ünlü oksitosin seviyesini artırır.


5- 2002’deki bir araştırmaya göre stresli bir iş yapmaya çalışırken eşi, aileden biri ya da yakın bir arkadaşı yerine evcil hayvanı yanında olanlar daha az stres yaşıyor.


6- Evcil hayvanların sakinleştirici etkisi tansiyon sorunun da bile faydalı oluyor.


7- Kim kimi gezdiriyor? Araştırmalar köpeğinizi gezdirmenin onun idrar kesesinin yanında size de faydalı olduğunu gösteriyor.


8- 2.000 kişinin katıldığı araştırmaya göre düzenli olarak köpek dolaştıranlar, köpeği olmayan ve dolaştırmayanlara göre daha az kilolu olma riski taşıyor.


9- Kedi, hamster ya da iguanayı dolaştıramazsınız belki ama yine de evcil havanı olmayanlara göre daha fazla egzersiz yaptığınız kesin.


10- Onunla ilgilenmek, oynamak ve sarılmak da bir çeşit egzersiz sayılır.


11- Tüylü dostunuz size yeni insan arkadaşlar kazandırabilir.


12- Hayvan yardımlı terapi (diğer adıyla hayvan ziyaretleri) hastanelerde ağrı yönetiminde kabul edilir bir yöntem oluyor.


13- Loyola Üniversitesi’ndeki bir araştırmaya göre ameliyattan sonraki nekahat döneminde hayvan terapisini kullananlar kullanmayanların yarısından daha az ağrı kesiciye ihtiyaç duyuyor.


14- Evcil hayvanlar kalbinizi ısıtır. Sistolik kan basıncını, plazma kolestrolünü ve trigiliserit seviyelerini düşürerek kardiovasküler hastalıklar ve kalp krizi riskini azaltır.


15- Evcil hayvan sahiplerinin kalp krizinden kurtulma oranı olmayanlara nazaran daha yüksek.


16- Evcil hayvan sahibi olmanın kardiovasküler birçok faydasının yanında fiziksel aktivitenin artması da kalbin işlevlerini geliştiriyor.


17- Diyabetlilerle yaşayan evcil hayvanların 1/3’ü köpek, kedi, tavşan ve hatta kuşlar sahiplerinin glukoz seviyeleri düştüğünde dramatik davranış değişiklikleri gösteriyor.

 
İLGİLİ HABERLER

Bataryaların ömrünü uzatan çipli sistem

Akıllı telefonlarla ilgili yaşanan gelişmeler her ne kadar iç açıcı olsa bile bataryaların ömrünü uzatacak sistemlerin henüz geliştirilmemesi kullanıcılar için kötü oldu. Araştırma ve geliştirme yapan bilim insanları konuyla ilgili önemli bir buluşa imza attı.

Whatsapp'ın beklenen özelliği Android'e geldi

WhatsApp iOS'ta yayına aldığı parmak izi ile kilitleme özeliğini Android uygulamasında da yayınlandı. 'Parmak izi kilidi' işlevi, WhatsApp'ın Android'deki 2.1.222 sürümüyle birlikte geldi.