Evden çalışırken çocukları meşgul etmenin 5 yolu

Onları hareket ettirin! 

Çocuklarınızı televizyon ya da tablet başında oyalanmalarının yerine, harekete geçirin! Küçükleri hareket ettirmelisiniz. Oturma odanızda, farklı kontrol noktalarına sahip güvenli bir parkur oluşturun. Bunun için yastıklardan yararlanabilirsiniz!Bir yapılacaklar listesi oluşturun

Bir yapılacaklar listesi oluşturun 

Yapılacaklar listesini birlikte hazırlayarak güne başlayın. Yapmanız gereken şeylerin yanı sıra çocuğunuzun da yapmak isteyebileceği şeyleri listeye ekleyin. Çocuğunuzun günlük planlamanın bir parçası olması için ondan öneriler isteyin. Çocuğunuzun sadece anne ve babası ya da dadısı ile değil kendi başına yapabileceği aktiviteleri de listeye dahil edin. Gün boyunca yapılan aktiviteleri liste üzerinde ödüllendirmek için çıkartmalar veya boya kalemlerini kullanın!

3Her şeyin bir banyo zamanı var

Her şeyin bir banyo zamanı var! 

Çocuğunuzun arabalarını araba yıkatmaya götürmesini sağlayın! Sabun ve sünger ve bir havlu ile düzenlediğiniz düzenekte bir montaj hattı oluşturun ve her arabayı birer birer yıkamasını sağlayın. Aynı şeyi çabuk kuruyan oyuncaklar ile de deneyebilirsiniz.

  •  

  •  

  •  

  •  

4Ev eşyalarını ve oyuncakları düzenleyin

Ev eşyalarını ve oyuncakları düzenleyin 

Güvenli eşyaların bulunduğu bir dolabı açın ve çocuğunuzun dolabı düzenlemesine izin verin. Renklerine, şekle ve boyuta göre sıralamalarını sağlayın. Aynı şeyi bir çorap çekmecesi, lego kutusu vb. objeler ile de deneyebilirsiniz.​

5El aktiviteleri

El aktiviteleri 

Bir resim kağıdını alın ve çocuğunuzun nesneleri nasıl gözlemleyip, yorumlayarak çizebileceğini öğrenin.

 
İLGİLİ HABERLER

Gebelikte corona virüsünden korunmanın 15 püf noktası

Corona virüsü hamilelikte nasıl bir risk yaratıyor? Lohusa döneminde olan kadınlar nelere dikkat etmeli? Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç Dr. Meryem Kürek Eken, gebelik ve corona virüsü hakkında detaylı bilgiler verdi.

Açıkgöz ailesinde kriz büyüyor

Annelerinin yaşadığı sıkıntıların ardından abla Hülya Açıkgöz ile Hadise, düşman kesilmişti. Şimdi de küçük kardeş Derya, Hülya Açıkgöz’ü takipten çıkardı.

Demet Sağıroğlu’na corona virüsü şoku!

Şarkıcı Demet Sağıroğlu, Instagram'dan yaptığı paylaşımda sevenlerini korkuttu. Sağıroğlu, paylaşımında "Çevremizde bir çok kişinin testi maalesef pozitif çıktı ve bütün belirtileri; yüksek ateş hariç ben de geçirdim, geçiriyorum. Az ateşim var hep var. Bu virüs ilginç bir canlı, herkeste farklı semptomlar olduğunu da duyuyorum, test yaptırmadım ve sanırım 4-5 gün ağır geçirdikten sonra, iyileşme dönemine geçtim. Biraz halsizim. Kimseyi endişelendirmemek için yakınlarım haricinde bildirmedim" ifadelerini kullandı.

Çok sık dezenfektan kullanmak ciddi hastalıklara yol açabilir

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Usta, dezenfektan maddelerinin kimyasal bileşikler olduğunu ve bunların sık kullanımının ileride çok ciddi hastalıklara yol açabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Usta, "zaman içinde bu kimyasallar nörolojik hastalıklar dediğimiz Alzheimer, Parkinson olarak geri dönecektir hatta, uzun vadede kanseri tetikleyecektir" dedi.

El temizliğine dikkat! Kolonyalı mendil corona virüsüne karşı etkili mi?

Corona virüsü salgını nedeniyle el temizliğine sık sık vurgu yapan uzmanlar, temizliğin doğru bir şekilde ve doğru malzemelerle yapılması gerektiğinin de altını çiziyor. Peki kolonyalı mendil işe yarar mı? Antibakteriyel sabun kullanmak şart mı? Jeller virüsün bulaşıcı etkisini azaltır mı? El temizliği sırasında sıcak su kullanmak gerekiyor mu? İşte uzmanlardan önemli uyarılar...