Evinizde meditasyon yapmaya başlamanın 4 kolay yolu

Her gün beş dakika ile başlayın 

Alışkanlıklar bir gecede gerçekleşmez. Meditasyona kendini zorlamayacağın ve çelişmeyeceğin küçük adımlarla başla. Toplantılar ya da gergin görüşmeler arasında strese yenik düşmek yerine yerine, kendinize 5 dakika ayırarak nefes almaya veya rahatlamaya odaklananın. Meditasyonun durgunluğu ile rahatlayın.

Rutine sadık olun 

Her gün aynı saatte meditasyon yapmak için kendinize söz vermek, yeni bir alışkanlığa başlarken fark yaratabilir. İster sabahları uyandığınızda, ister yarım saatlik öğle tatilinizde ilk işiniz meditasyon saatinize sadık kalmak olsun. Kısa meditasyon molalarınız konusunda mümkün olduğunca tutarlı kalmaya çalışın.

Bırakın başkası meditasyonunuza rehberlik etsin 

Tecrübeli meditatörler solo şekilde meditasyon yapsa da, yeni başlayanlar bir başkasının rahatlama zamanlarına rehberlik etmesini isteyebilir. Pek çok farklı öğretmen ve meditasyon stili olsa da birinden yardım alarak işe koyulmak, ilerleme sürecinizde size yardımcı olacaktır.

En iyi arkadaşınızla bir hedef belirleyin 

Sizi sorumlu tutan birisine sahip olduğunuzda yeni bir alışkanlığa başlamak daha kolay. Sorumluluğunuzu arkadaşınız ile paylaşabilir, evdeyken yaptığınız meditasyon saatlerini onunla paylaşabilirsiniz. İlerlemeleri birbiriniz ile paylaşmak; meditasyon konusunda sizi daha da motive edecek.

 

 

Gebelikte corona virüsünden korunmanın 15 püf noktası

Corona virüsü hamilelikte nasıl bir risk yaratıyor? Lohusa döneminde olan kadınlar nelere dikkat etmeli? Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç Dr. Meryem Kürek Eken, gebelik ve corona virüsü hakkında detaylı bilgiler verdi.

Açıkgöz ailesinde kriz büyüyor

Annelerinin yaşadığı sıkıntıların ardından abla Hülya Açıkgöz ile Hadise, düşman kesilmişti. Şimdi de küçük kardeş Derya, Hülya Açıkgöz’ü takipten çıkardı.

Demet Sağıroğlu’na corona virüsü şoku!

Şarkıcı Demet Sağıroğlu, Instagram'dan yaptığı paylaşımda sevenlerini korkuttu. Sağıroğlu, paylaşımında "Çevremizde bir çok kişinin testi maalesef pozitif çıktı ve bütün belirtileri; yüksek ateş hariç ben de geçirdim, geçiriyorum. Az ateşim var hep var. Bu virüs ilginç bir canlı, herkeste farklı semptomlar olduğunu da duyuyorum, test yaptırmadım ve sanırım 4-5 gün ağır geçirdikten sonra, iyileşme dönemine geçtim. Biraz halsizim. Kimseyi endişelendirmemek için yakınlarım haricinde bildirmedim" ifadelerini kullandı.

Çok sık dezenfektan kullanmak ciddi hastalıklara yol açabilir

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Usta, dezenfektan maddelerinin kimyasal bileşikler olduğunu ve bunların sık kullanımının ileride çok ciddi hastalıklara yol açabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Usta, "zaman içinde bu kimyasallar nörolojik hastalıklar dediğimiz Alzheimer, Parkinson olarak geri dönecektir hatta, uzun vadede kanseri tetikleyecektir" dedi.

El temizliğine dikkat! Kolonyalı mendil corona virüsüne karşı etkili mi?

Corona virüsü salgını nedeniyle el temizliğine sık sık vurgu yapan uzmanlar, temizliğin doğru bir şekilde ve doğru malzemelerle yapılması gerektiğinin de altını çiziyor. Peki kolonyalı mendil işe yarar mı? Antibakteriyel sabun kullanmak şart mı? Jeller virüsün bulaşıcı etkisini azaltır mı? El temizliği sırasında sıcak su kullanmak gerekiyor mu? İşte uzmanlardan önemli uyarılar...