Facebook, Arama Sonuçlarında Google Gibi Wikipedia Kartları Gösteren Bir Özellik Test Ediyor

Dünyanın önde gelen sosyal medya platformlarından Facebook, uygulama içindeki arama motorundan Wikipedia bilgi kartlarında ulaşabileceğiniz yeni bir özellik test ediyor. Yeni özellik, Google arama sonuçlarındaki bilgi kartlarına fazlasıyla benziyor.

Geçtiğimiz yılın haziran ayında, kullanıcıların belirli anahtar kelimeler kullanarak kişi adları, yerler ve fotoğraflar gibi sayısız bilgiye ulaşabilmelerini sağlayan arama özelliğini gizlilik ve güvenlik endişeleri nedeniyle kısıtlama kararı alan Facebook, arama bölümü özelinde yeni bir adım daha atmaya hazırlanıyor.

TechCrunch’un aktardığı bilgilere göre ABD merkezli sosyal medya devi, uygulamadaki arama çubuğundan bir şey aradığınızda Wikipedia bilgi kartları gösteren yeni bir aracı test ediyor. Arama sonuçları panelin sağ tarafında görünecek ve böylece kullanıcılar bu bilgileri görüntülemek için yeni bir sekmeye geçmek zorunda kalmayacak.

Facebook'ta bir kişiyi aradığınız zaman, aynı anda Wikipedia sayfasına da erişebileksiniz

Örneğin; yukarıdaki ekran görüntüsünde de gördüğünüz gibi, arama çubuğunda ABD Başkanı Donald Trump’ı arattığınızda, ekranın sağ tarafında onunla ilgili Wikipedia bilgi kartı yer alıyor. Orta bölümde ise Trump’ın ilişkili olduğu güncel makaleler bulunuyor. 

Facebook, Wikipedia entegrasyonu ile kullanıcıların platformda geçirdiği süreyi artırmak istiyor. Son dönemde gençlerden çok, orta yaşlı insanların uğrak noktası haline gelen sosyal medya devi, bakalım yeni arama özelliğinden beklediği randımanı alabilecek mi?

Facebook, özelliğin test edildiğini doğruladı ancak ne zaman kullanıma sunulacağını söylemedi

Bu arada Facebook, yeni aracın mobil ve masaüstü sürümleri ve iOS uygulamasında test edildiğini doğruladı, ancak ne zaman halka sunulacağı konusunda kesin bir tarih vermedi. Yine de bu özellik için çok fazla beklemeyeceğimizi tahmin ediyoruz. 

Popülerlik anlamında sahibi olduğu Instagram’ın gerisinde kalsa da, rakamsal olarak hala dünyanın en büyük sosyal medya platformu olma iddiasını elinde bulunduran Facebook, çocukların arkadaşları ve aileleri ile daha güvenli iletişim kurmasını sağlayacak Messenger Kids’i dün itibarıyla Türkiye’de de yayınlamıştı. Konuya ilişkin detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

 
İLGİLİ HABERLER

Bizi Yavaş Yavaş Öldüren "Fast Food" Hakkında Görmezden Gelinen Gerçekler

Fast food, İngilizce isminin Türkçe karşılığı olan "hızlı yemek" kavramından da anlaşılacağı üzere, hızlı ve kolay bir şekilde hazırlanıp, kısa sürede yemeye hazır hale gelen, çoğunlukla seri üretim yoluyla üretilip ticari olarak satılan, gıdayla ilgili diğer faktörlerden ziyade "hizmet hızı" faktörüne odaklanan bir beslenme pratiği ve besin biçimidir

Instagram Son Görülme Nasıl Kapatılır?

Instagram kullanıcıları, son görülme özelliğinin varlığından beri DM konusunda pek de rahat değil. Instagram son görülme kapatma işlemi nasıl yapılır sorusunu yanıtladık

Nâzım Hikmet’in daha önce yayımlanmayan 5 şiiri bulundu

Nâzım Hikmet'in şu ana kadar hiçbir yerde yayımlanmayan beş şiiri, Yapı Kredi Yayınları editörlerinin TÜSTAV Komintern Arşivi’nde yürüttüğü çalışmalarla ortaya çıkarıldı. Şiirler 'kitap-lık' dergisinin son sayısında yayımlandı.