Glutensiz diyette obezite riski

Uzmanlar daha fazla yağ ve daha az protein içerdiği gerekçesiyle glutensiz diyetin obetize riski taşıdığını ifade etti.

Dünyada ortalama her yüz kişiden birinde görülen çölyak hastalığının beslenme biçimi glutensiz diyet günden günde yaygınlaşıyor. Marketlerde satılan glutensiz ürünlere ilişkin bir çalışma yapan Avrupa Pediatrik Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Topluluğu araştırmacıları bulgularını paylaştı. 

Glutensiz yiyeceklerin türdeşlerine göre enerji açısından daha yoğun olduğu belirtildi. Ancak öte yandan glutensiz gıdalarda, diğer ürünlere göre daha fazla yağ ve genellikle daha az protein bulunnması nedeniyle obezite riskinin de yüksek olduğu ifade edildi. Örneğin araştırma ekibi, glutensiz ekmekte normal ekmeğe göre iki kat daha fazla yağ bulunduğunu tespit etti. Aynı şekilde incelenen bisküvilerde de yine daha fazla yağ ve daha az protein bulundu. 

Araştırma ekibinden Calvo Lerma, glutensiz diyetin obezite riskini önemli ölçüde arttırdığını belirtti.

 
İLGİLİ HABERLER

Çok Güzel Hareketler 2'nin oyuncusu Cemile Canyurt evlendi

Çok Güzel Hareketler Bunlar 2' kadrosunda yer alan Cemile Canyurt, geçtiğimiz sene sevgilisi Mertkan Kaya ile nikah masasına oturmuştu. Koronavirüs salgını nedeniyle tedbirli davranan çift, sade bir törenle mutluluğa 'Evet' demişti.

Deniz Akkaya hakkında yakalama kararı çıkartıldı

Fenomen Selin Ciğerci ve eşi Gökhan Çıra'ya mahkemenin kararına rağmen hakaret etmeye devam eden Deniz Akkaya, 3 günlük zorlama hapsine çarptırıldı. Kararın ardından infaz savcılığa gitmeyen Akkaya hakkında yakalama kararı çıkartıldı.