Harvard'lı Doktor açıkladı: En faydalı egzersizler

ABD’de bulunan Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. I-Min Lee, insan vücuduna iyi gelen; kilo kaybı, kas-kemik yapımı, kalp ve beyin sağlığına faydalı olan beş egzersiz çeşidini sıraladı.

 • Yüzme

  Vücuttaki neredeyse tüm kasları çalıştırdığı için ‘en iyi egzersiz’ olan yüzmeyi, düzenli olarak 30-45 dk arasında yapmak gerekiyor. Düzenli yüzme, kronik hastalıkları da önlemeye yardımcı oluyor.

 •  

  Tai chi

  Derin nefes egzersizlerini içeren Tai chi, her yaştan insan için uygun. Çin menşeili bu egzersiz, yavaş hareketlerle kasları güçlendiriyor ve yaşlandıkça kaybolan dengeyi sağlıyor. 

 •  

  Güç artırıcı antrenman

  Vücuttaki fazla yağı yakan ve kas oranını artıran antrenmanlar, kemikleri de güçlendiriyor. Evde ya da salonda yapılan egzersizlerin haftada en az iki defa tekrarlanması gerekiyor. 

 •  

  Yürüyüş

  Uzun yaşamın sırrı olduğu belirtilen günlük 20 dakikalık yürüyüşlerin, obeziteye karşı en güçlü silah olduğu da vurgulanıyor. 

 •  

  Kegel egzersizleri

  Pelvik kasları güçlendirmek için yapılan bu egzersizler, yaşlanma, hamilelik ve aşırı kilo gibi nedenlerle güçsüzleşen kasları onarıyor. Günde 4-5 defa tekrarlanması öneriliyor.

 
İLGİLİ HABERLER

Ezgi Mola’dan evlilik açıklaması

Oyuncu Ezgi Mola, ilk bölümü yayınlanan 'Demet ve Alişan ile Sabah Sabah' adlı programa bir röportaj verdi. Demet Akalın'ın sorularını yanıtlayan Mola, evlilik açıklamasında bulundu.