Harvard'lı Doktor açıkladı: En faydalı egzersizler

ABD’de bulunan Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. I-Min Lee, insan vücuduna iyi gelen; kilo kaybı, kas-kemik yapımı, kalp ve beyin sağlığına faydalı olan beş egzersiz çeşidini sıraladı.

 • Yüzme

  Vücuttaki neredeyse tüm kasları çalıştırdığı için ‘en iyi egzersiz’ olan yüzmeyi, düzenli olarak 30-45 dk arasında yapmak gerekiyor. Düzenli yüzme, kronik hastalıkları da önlemeye yardımcı oluyor.

 •  

  Tai chi

  Derin nefes egzersizlerini içeren Tai chi, her yaştan insan için uygun. Çin menşeili bu egzersiz, yavaş hareketlerle kasları güçlendiriyor ve yaşlandıkça kaybolan dengeyi sağlıyor. 

 •  

  Güç artırıcı antrenman

  Vücuttaki fazla yağı yakan ve kas oranını artıran antrenmanlar, kemikleri de güçlendiriyor. Evde ya da salonda yapılan egzersizlerin haftada en az iki defa tekrarlanması gerekiyor. 

 •  

  Yürüyüş

  Uzun yaşamın sırrı olduğu belirtilen günlük 20 dakikalık yürüyüşlerin, obeziteye karşı en güçlü silah olduğu da vurgulanıyor. 

 •  

  Kegel egzersizleri

  Pelvik kasları güçlendirmek için yapılan bu egzersizler, yaşlanma, hamilelik ve aşırı kilo gibi nedenlerle güçsüzleşen kasları onarıyor. Günde 4-5 defa tekrarlanması öneriliyor.

 
İLGİLİ HABERLER