İngiliz polisi duygu durumunu saptayabilen yüz tanıma teknolojisi kullanacak

İngiltere'de polisin duygu durumunu saptayabilen yüz tanıma teknolojisini kullanabilmesi için ilk adım atıldı. 
  
İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, Lincolnshire Polis Departmanı söz konusu teknolojiyi test etmek için İçişleri Bakanlığı'ndan ödenek aldı. 
  
Söz konusu teknoloji kullanıma sunulduğunda CCTV görüntülerini analiz edilecek ve görüntülerde yer alan insanların duygu durumları hakkında çıkarımlar yapılabilecek. 
  
Aynı habere göre, sistem kişiler şapka ve gözlük gibi eşgallerinin belli olmasını engelleyen nesleler taksa bile kimlikleri saptanabilecek. 
  
Projenin İçişleri Bakanlığı'ndan ödenek alması sonrası pek çok STK konuya tepki gösterdi. Big Brother Watch isimli STK yaptığı açıklamada  
  
"Bu proje insan haklarını ihlal ediyor ve devletin halk üzerindeki gözetimini arttırıyorlar" ifadelerine yer verdi. 
  
Proje ile ilgili London Times'ın sorularını yanıtlayan polis sözcüsü test kapsamında bu sistemin mahremiyeti ihlal edip etmediği sorusuna da yanıt aranacağı bilgisinin altını çizdi. 

 
İLGİLİ HABERLER

Silikon Vadisi Tam Olarak Nedir, Nerede ve Nasıl Bir Yer?

Dünyanın teknoloji merkezi dediğimizde akıllarda canlanacak ilk yer olan Silikon Vadisi ile ilgili kafalarda oluşan tüm sorulara bu içeriğimizde birlikte cevap vereceğiz. Siz de Silikon Vadisi nedir, nerededir, Silikon Vadisi şirketleri hangileridir merak ediyorsanız, karşınızda tüm detaylarıyla Silikon Vadisi…

178 Terabit ile Dünya İnternet Hızı Rekoru Kırıldı

Araştırmacılar, mevcut fiber optik kabloları kullanarak 178 terabit hıza ulaşarak dünya internet hızı rekoru kırdı. Bilim insanları, yeni teknolojiyi mevcut internet altyapısı üzerine inşa ettiklerinden teknolojinin uygulanabilirliği yüksek.

Netflix, Türkiye’de 30 Günlük Deneme Süresini Tekrar Açtı

Netflix’in kötüye kullanım nedeniyle Türkiye’den kaldırdığı 30 günlük ücretsiz deneme üyeliği, ücretsiz olmasa da çok uygun bir fiyat karşılığında yeniden getirildi. Netflix’i 30 gün boyunca denemek isteyenler, yalnızca 0,20 TL, 1,99 TL gibi farklı fiyatlara sahip olabilirler.