İnsan Yumurtaları, Bazı Erkeklerin Spermini Diğerlerine Tercih Ediyor!

İnsanlar eşlerini seçmek için çok zaman ve enerji harcarlar. Stockholm Üniversitesi ve Manchester Üniversitesi NHS Vakfı Vakfı'ndan (MFT) araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışma, eş seçiminin cinsel ilişkiden sonra bile devam ettiğini gösteriyor - görünüşe göre insan yumurtaları spermi “seçebiliyor”. Stockholm Üniversitesinde Doçent olan John Fitzpatrick şöyle diyor:

İnsan yumurtaları spermi döllenmemiş yumurtalara çeken kimyasal cezbediciler (kemoatraktant) olarak adlandırılan kimyasallar salar. Yumurtaların belirli spermleri seçmek için bu kimyasal sinyalleri kullanıp kullanmadığını bilmek istedik.

Araştırmacılar, spermlerin yumurtaları çevreleyen ve kimyasal cezbediciler içeren foliküler sıvıya nasıl tepki verdiğini incelediler. Farklı kadınlardan gelen foliküler sıvıların bazı erkeklerden gelen spermleri diğerlerinden daha fazla çekip çekmediğini öğrenmek istediler.

Mikroskobik Eş Seçimi

Profesör Fitzpatrick şöyle diyor:

Bir kadının foliküler sıvısı bir erkeğin spermlerini cezbetmede daha iyiyken, başka bir kadının foliküler sıvısı farklı bir erkekten gelen spermleri çekmede daha iyiydi. Bu, insan yumurtaları ve spermleri arasındaki etkileşimlerin kadınların ve erkeklerin özel kimliğine bağlı olduğunu gösteriyor.

Yumurta mutlaka kadının eş seçimi ile aynı fikirde olmayabilir. Araştırmacılar, yumurtaların her zaman eşin spermlerini başka erkeklerin spermlerine tercih etmediğini buldular.

Peki bu seçimi yapan yumurta mı yoksa sperm mi? Profesör Fitzpatrick, spermin sadece yumurtaları döllemek işinden sorumlu olduğunu bu yüzden seçici olmasının mantıklı olmadığını açıkladı. Öte yandan, yumurtalar yüksek kaliteli veya genetik olarak uyumlu spermleri seçerek fayda sağlayabilir.

Bu çalışmanın kıdemli yazarı ve MFT'nin bir parçası olan Saint Marys Hastanesi Üreme Tıbbı Bölümü Bilimsel Direktörü Profesör Daniel Brison şöyle diyor:

Yumurtaların spermleri seçtiği fikri gerçekten de insan doğurganlık araştırmaları için oldukça yeni.

Manchester Üniversitesi Fahri Profesörü şunları ekliyor:

Yumurtaların ve spermlerin nasıl etkileşimde bulundukları üzerine yapılan araştırmalar kısırlık tedavilerini geliştirmemize ve nihayetinde çiftlerde 'açıklanamayan' kısırlık nedenlerinden bazılarını anlamamıza yardımcı olabilir. Bu araştırmaya katılan ve gelecekte kısırlık ile mücadele eden çiftlere fayda sağlayabilecek olan bu bulgulara katkıda bulunan herkese teşekkür ederim.

 
İLGİLİ HABERLER

Ayasofya Hakkında Daha Önce Duymadığınız 12 Sır

Tılsımlı olduğu düşünülen kapılar, kıyamet tarihinin yazılı olduğu söylenen sütun ve Hz. Meryem’in gözyaşı izleri… Ayasofya’nın okudukça keşfedecek, keşfettikçe seveceğiniz onlarca sırrı var!

Bizi Yavaş Yavaş Öldüren "Fast Food" Hakkında Görmezden Gelinen Gerçekler

Fast food, İngilizce isminin Türkçe karşılığı olan "hızlı yemek" kavramından da anlaşılacağı üzere, hızlı ve kolay bir şekilde hazırlanıp, kısa sürede yemeye hazır hale gelen, çoğunlukla seri üretim yoluyla üretilip ticari olarak satılan, gıdayla ilgili diğer faktörlerden ziyade "hizmet hızı" faktörüne odaklanan bir beslenme pratiği ve besin biçimidir