iPhone’da yeni güvenlik açığı tespit edildi

iOS uygulamaları için, kullanıcı verilerine erişim sağlayan yeni güvenlik açığını tespit edildi.

Programcı Tommy Mysk’ın blogunda yayınlanan haberde, telefonlarda bulunan mevcut kamera uygulamasının çalışma özelliğine dikkat çekiliyor. Kamera uygulaması ilk kez açıldığında konum bilgilerine erişim izni istiyor ve genelde kullanıcılar buna izin veriyor. Bunun üzerine kamera, tüm fotoğraflara GPS bilgilerini ekliyor ve bunun için her seferde izin istemeye gerek duymuyor.

Kullanıcı fotoğrafı kopyalayınca koordinatlar dahil fotoğrafla ilgili tüm bilgiler panoya yerleştiriliyor. Programcıların sözlerine göre, kötü amaçlı olanlar dahil tüm uygulamalar panodan bu bilgileri çıkarabiliyor.

Apple ise bu sorunu güvenlik açığı olarak görmediklerini ve kaldırmayı düşünmediklerini açıkladı.

 
İLGİLİ HABERLER

Çok Güzel Hareketler 2'nin oyuncusu Cemile Canyurt evlendi

Çok Güzel Hareketler Bunlar 2' kadrosunda yer alan Cemile Canyurt, geçtiğimiz sene sevgilisi Mertkan Kaya ile nikah masasına oturmuştu. Koronavirüs salgını nedeniyle tedbirli davranan çift, sade bir törenle mutluluğa 'Evet' demişti.

Deniz Akkaya hakkında yakalama kararı çıkartıldı

Fenomen Selin Ciğerci ve eşi Gökhan Çıra'ya mahkemenin kararına rağmen hakaret etmeye devam eden Deniz Akkaya, 3 günlük zorlama hapsine çarptırıldı. Kararın ardından infaz savcılığa gitmeyen Akkaya hakkında yakalama kararı çıkartıldı.