İyi bir ebeveyn nasıl olur?

Her ebeveynin kendine göre çocuk yetiştirme tarzı vardır. Fakat iyi bir ebeveyn olmak sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Peki daha iyi bir ebeveyn nasıl olabilirsiniz?

Mutlu ve sağlıklı bir çocuk yetiştirmek ebeveynlerin yapabileceği en zorlayıcı ve de en takdir edilesi işlerden biri olabilir. Fakat ne yazık ki çoğu ebeveyn hala bu konuya büyük bir ciddiyetle yaklaşmıyor. Ya pek de etkili olmayan yollar deniyor ya da sadece kendi ebeveynlerinin uyguladığı taktikleri uyguluyor ve  bunlar da olumlu sonuç vermiyor. Unutmayın ki iyi bir ebeveyn olmak çocuklardaki empati duygusunu, dürüstlüğü, özgüveni, otokontrolü, kibarlığı ve işbirliği yapabilme kabiliyetini geliştiriyor. Aynı zamanda da merak, motivasyon ve başarı arzusunu da tetiklerken çocukları anksiyete, depresyon, yeme bozuklukları ve alkol ve madde bağımlılığından da uzak tutuyor.

Peki nasıl daha iyi bir ebeveyn olabilirsiniz?

1-Anın getirdikleri içinde kaybolmayın

İster sağlık alışkanlıklarınız olsun ister başka insanlara davranış şekliniz, yaptığınız şeyler çocuğunuzu etkiler; çocuğunuz sizin yaptıklarınızı kendine model alır. İyi Bir Ebeveyn Olmanın Prensipleri adlı kitabın yazarı Laurence Steinberg bu konuda şöyle bir yorum yapmış: “Sizin ne yaptığınızın çocuğunuzun davranışları üzerinde gerçekten büyük bir önemi var. Bu yüzden sadece anın getirdikleri içinde kaybolmayın, kendinize bu hayatta ne başarmak istiyorum diye sorun.”

 

2- Sevginizi verin

Çocuğu sadece sevgiyle şımartmanın imkansız olduğunu belirten Steinberg, bir çocuğa sevgi yerine başka şeyler vermenin (çok fazla hoşgörü, düşük beklenti, oyuncak, kıyafet vb. maddi varlıklar) onu şımartmanın başlıca yolu olduğunu belirtiyor. Bu yüzden çocuğunuza vermeniz gereken sevginin yerini onu şımartacak başka şeylerle doldurmayın.

 

3- Çocuğunuzun hayatına dahil olun

Çcuğunuzun hayatına dahil olmak gerçekten zaman alan ve zorlayıcı bir süreç olabilir çünkü önceliklerinizi yeniden düşünmenizi ve planlamanızı gerektirir. Genellikle de bazı şeyleri feda etmeniz ve çocuğunuzun ihtiyaçlarını önceliğiniz haline getirmeniz gerekir. Çocuğunuzun yanında olun; ruhen ve fiziken. Tabii çocuğunuzun hayatına dahil olmak onun ödevini yapmak veya tüm yanlışlarını düzeltmek demek değil. Unutmayın ödevler çocuğunuzun ne öğrendiğini anlamak içindir. Çocuğunuzun ödevlerini onun yerine yapmak çocuğunuzun ne kadar ilerleme kaydettiğini görmeyi engeller.

 

4- Çocuğunuza davranış şekliniz çocuğunuzun yaşına göre şekillensin

Unutmayın çocuğunuz büyümeye devam ediyor. Çocuğunuza 3 yaşında nasıl davranıyorsanız 13 yaşına geldiğinde de öyle davranmaya devam edemezsiniz.

 

5- Kurallar koyun

Unutmayın çocuğunuzun davranışlarını o küçükken şekillendirmezseniz ilerleyen yıllarda bir yetişkin olduğunda kendi başına nasıl davranacağını bilemez. Günün her saatinde şu soruya cevap verebilmelisiniz: “Çocuğum nerede, kiminle ve ne yapıyor?” Unutmayın, çocuğunuz sizden öğrendiği kuralları ilerde kendi hayatını şekillendirmekte uygulayacak. Ama çocuğunuzu her zaman çok yakından kontrol edemeyeceğinizi de unutmayın. Steinberg bu konuda şöyle diyor: “Çocuğunuz ortaokula geçtiğinde bırakın kendi ödevini ve seçimlerini kendisi yapmaya başlasın, siz karışmayın”.

 

6- Yardımcı olun

“Çocuğunuza sınırlar koymak onun otokontrolünü geliştirmesine yardımcı olun. Öte yandan onun bağımsızlığa teşvik eder nitelikte davranmak ise çocuğun kendi kendini yönetebilmesini sağlar. Hayatta başarılı olması için ikisine de ihtiyacı vardır” diye belirten Steinberg, çoğu ebeveynin bağımsızlığı asilikle karıştırdığını ve bunun da yanlış olduğunu ekliyor.

 

7- Tutarlı davranın

Eğer kurallarınız günden güne değişiklik gösteriyorsa çocuğunuzun davranış bozukluğu onun değil, sizin hatanızdır. Disiplin için en önemli kriteriniz tutarlılık olmalıdır. Asla tartışmaya açık olmayan kurallarınızı belirleyin ve çocuğunuzun bu kurallara uymasını sağlayın. Güç odaklı değil akıl odaklı olan otorite çocuğunuzun da kurallara uyum sağlamasını kolaylaştırır.  

 

8- Çok sert olmayın

Ebeveynler çocuklarına asla, hiçbir koşul altında şiddet uygulamamalıdır. Steinberg’in açıklamalarına göre şiddete maruz kalan çocuklar kavga etmeye daha meyilli oluyorlar. Çocuğunuzu disipline etmek için çok fazla yol var unutmayın.

 

9- Kurallarınızı ve kararlarınızı açıklayın

Ebeveynler genelde küçük çocuklara detaylı açıklamalarda bulunurken ergenlik çağındaki çocuklarına yeteri kadar açıklamada bulunmuyor diye belirten Steinberg, “Örneğin 12 yaşındaki bir çocuğun sizin gibi yargılama gücü olmadığını göz önünde bulundurun. Onun sizin gibi öncelikleri ve deneyimleri yok” diye de ekliyor. Yani bu da demek oluyor ki çocuklara açıklamalar yaşları baz alınarak yapılmalı.

 

10- Çocuğunuza saygı duyun

Unutmayın ki çocuğunuzdan saygı görmenizin yolu ona saygı göstermenizden geçer. Ona karşı nazik bir şekilde konuşun, onun fikirlerine saygı duyun. Sizinle konuştuğu zamanlarda ona dikkatinizi verin. Sizin ona davranış şeklinizin onun da başkalarına davranış şekline yön vereceğini unutmayın.

 
İLGİLİ HABERLER

Meghan Markle, Adele konusunda endişeleniyor

Yeni Zelanda'da yayımlanan bir magazin dergisinin iddialarına göre, aynı muhitte yaşayan Prens Harry'nin Adele'in evinde fazla vakit geçirmesinin Meghan Markle'ı endişelendirdiği öne sürüldü.

Victoria Beckham gülümsememe kuralını bozdu

Yıllardır gülümserken görüntülenmeyen Victoria Beckham, bu kuralını oğlu Cruz ile çektirdiği bornozlu fotoğrafında bozdu. Cruz bu kareyi "Görünüşe göre annem gülümsüyor" notuyla paylaştı. David Beckham ise polemiğe Friends göndermesiyle katıldı.

Survivor’da gözyaşları: Olmuyor artık bitti!

Survivor 2020'de son dönemde performansında düşüş yaşayan Aycan Yanaç, iletişim ödüllü yarış sırasında takım arkadaşıyla ile ufak çaplı gerginlik yaşadı. Survivor Aycan kaybettiği oyun sonrasında, kendisine tepki gösteren Sercan'a da isyan etti. Survivor Aycan oyun sonrasında ağlamaya başlayarak "Olmuyor artık bitti" dedi.

Yüz yogası göz çevresine nasıl yapılır?

Kaz ayakları, sarkan göz kapakları ve göz altı torbaları birçok kadının en yaygın göz çevresi şikayetleridir. Göz çevrenizdeki kırışıklıklardan kurtulmak için botoks uygulamaları ve pahalı kremleri bir kenara atın ve göz yogasını deneyin. İşte adım adım göz çevresi yogası...

Yaz Aylarında Düşülen Yüzlerce Kalorilik Tuzaklar

Genellikle sıcak havaları daha hafif yemeklerle birlikte daha fazla meyve ve salata tüketimi ile ilişkilendiririz. Doğal olarak yaz aylarını daha ince bir görüntüye sahip olmak için bir fırsat olarak görürüz, en azından ilkbaharda olduğumuzdan daha fazla kilolu görünmek istemeyiz.