James Dean hayata dönüyor: Vietnam filminde rol alacak

Aktör dijital teknolojiyle beyaz perdeye dönecek

Görünen o ki "gelecek şimdi" ve kaçınılmaz olan gerçekleşti. 1955’te 24 yaşında hayatını kaybeden sinema ikonu James Dean, Finding Jack isimli yeni Vietnam dönemi aksiyon filminde rol alacak.

Doğru okudunuz. “Tüm vücut özel efekti” (full body CGI) aracılığıyla gerçek görüntü ve fotoğrafları kullanılacak Dean, dijital olarak hayata döndürülecek. 

Aynı isimli romandan uyarlanan film, Vietnam Savaşı’nın bitiminde terk edilen 10 binden fazla askeri köpeği konu alıyor. Dean’in filmde yardımcı rolde yer alacağı belirtiliyor.

Aktörlerin dijital versiyonları aslında nadir rastlanan bir durum değil. Hollywood’da “dijital dublörlük” tehlikeli aksiyon sahnelerinde aktör ve dublör çalıştırmamak adına yaygın şekilde kullanılıyor.

Pek çok Marvel Sinematik Evreni (MSE) filminde Iron Man'in kostümlü sahnelerini dijital dublörler canlandırıyor. Yenilmezler’deki (The Avengers) son savaşta karakterlerin etrafta uçup uzay motosikletlerine zıpladığı sahnelerin arkasında da djital dublörler var.

Ancak ölü bir oyuncuyu bir sinema filmi performansı için teknolojiyle hayata döndürmek güncel bir inovasyon. 

Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi’nde (Rougue One: A Star Wars Story), Grand Moff Tarkin karakteri için bu denenmişti. Grand Moff Tarkin’i orijinal Star Wars’ta Peter Crushing canlandırmış, aktör 1994’te hayatını kaybetmişti. 

Dijital teknoloji ayrıca orijinal Star Wars’tan eski görüntüler kullanılarak genç Prenses Leia’yı Rouge One’ın finalinde geri getirmek için de kullanılmıştı. David Fincher, yaygınlaşmadan önce Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi’nde (The Curious Case of Benjamin Button) “gerçekçi dijital karakter” kullanımının sınırlarını zorlamıştı.

Bu sene Will Smith, İkizler Projesi’nde (Gemini Man) kendisinin tamamıyla dijital bir versiyonuyla karşılıklı oynadı. Zira bu filmde genç Will Smith’e hayata veren yalnızca dijital makyaj değildi, yönetmen Ang Lee tepeden tırnağa tamamıyla dijital bir karakter yaratmak istemişti.

Finding Jack, Dean’in ailesinin rızasıyla görüntülerinin kullanım haklarını alan Anton Ernst ve Tati Golykh tarafından yönetilecek. Imagine Engine, Güney Afrikalı görsel efekt şirketi MOI Worldwide’la beraber James Dean’i hayata döndürmek için çalışırken, Ernst ve Golykh kendi prodüksiyon şirketleri Magic City Film üzerinden filmin yapımını üstlenecek.

James Dean’in ailesinin ticari temsilcisi Mark Roesler, bu filmin başkalarını da dijital teknoloji vasıtasıyla ölü film yıldızlarını hayata döndürmek konusunda teşvik edeceğini umuyor.

Roesler, “Hızla gelişen teknolojiyle beraber, bunu ikonik müşterilerimizin çoğu için yepyeni bir ufuk olarak görüyoruz. Bu artık aramızda olmayan müşterilerimizin çoğu için yepyeni bir fırsat yaratıyor. Güney Afrika’daki ortaklarımız, bu teknoloji ayrıca gelecekte kültürel mirasın önemini anlatan hikayelerde Nelson Mandela gibi tarihi ikonları yeniden yaratmakta da kullanılabileceği için çok heyecanlılar” diye konuştu.

 

Independent Türkçe

 
İLGİLİ HABERLER
    -

Önümüzdeki yüzyılda sellerin sayısı 2’ye katlanacak

Bilim insanları önümüzdeki 80 yıl içinde küresel ısınma nedeniyle kıyı sellerinin ikiye katlanacağını ve bu yüzden en az 77 milyon insanın tehlike olduğunu açıkladı. Bununla birlikte kıyılarda meydana gelecek zararın dünya ekonomisine yaklaşık 10 trilyon sterline (yaklaşık 91 trilyon Türk lirası) mal olacağı ve bu rakamın küresel milli gelirin 5’te birine denk olduğu ifade edildi.