Japonya'da Patlayan 1,8 Tonluk Meteor, Sonik Patlamaya Neden Oldu

Gecenin karanlığını aydınlatan olay sırasında herhangi bir hasar meydana gelmedi. Uzmanlar, meteorun 1,8 ton ağırlığında ve 1,6 çapında olduğunu tahmin ettiklerini söylediler.

Japonya'nın başkenti Tokyo'da benzerine az rastlanır bir meteor olayı yaşandı. 2 Temmuz Perşembe sabaha karşı 2:30 sularında yaşanan olayda gecenin karanlığı, atmosfere giren bir gök taşı ile aydınlandı. Birkaç saniye içerisinde meydana gelen olay, bölgedeki kameralara da yansıdı.

Tokyo'da gecenin aydınlanmasına neden olan gök taşı, alışılmıştan biraz daha büyük bir yapıya sahipti. Bu da Tokyo semalarında bir sonik patlamanın yaşanmasına neden oldu. Uzmanlara göre atmosferde patlayan gök taşı, 165 ton trinitrotoluen ile eşdeğerdi. Zaten kamera kayıtlarına yansıyan görüntüler de bunun açık bir göstergesi.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre Tokyo'da görülen gök taşı, yaklaşık olarak 1,8 ton ağırlığındaydı ve çapı da 1,6 metre kadardı. Kolay kolay görülemeyecek olan bu büyüklüğün 10 ila 20 katı büyüklüğündeki bir gök taşı, 2013 yılında Rusya semalarında görülmüştü ve bu gök taşının patlaması neticesinde de binlerce evin camı kırılmıştı. Tokyo'daki patlamada ise herhangi bir hasar rapor edilmedi.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan olay bölge halkı sakinlerinin de gündemine oturdu. İnsanlar, gecenin birdenbire aydınlandığını ve bu aydınlanma sırasında da büyük bir gürültü duyduklarını söylediler.

 

 
İLGİLİ HABERLER

Çok Güzel Hareketler 2'nin oyuncusu Cemile Canyurt evlendi

Çok Güzel Hareketler Bunlar 2' kadrosunda yer alan Cemile Canyurt, geçtiğimiz sene sevgilisi Mertkan Kaya ile nikah masasına oturmuştu. Koronavirüs salgını nedeniyle tedbirli davranan çift, sade bir törenle mutluluğa 'Evet' demişti.

Deniz Akkaya hakkında yakalama kararı çıkartıldı

Fenomen Selin Ciğerci ve eşi Gökhan Çıra'ya mahkemenin kararına rağmen hakaret etmeye devam eden Deniz Akkaya, 3 günlük zorlama hapsine çarptırıldı. Kararın ardından infaz savcılığa gitmeyen Akkaya hakkında yakalama kararı çıkartıldı.