Karanlık enerjinin gizemini çözmek için 5 yıl boyunca 35 milyon galaksi incelenecek

Bilim dünyası evrenin en büyük sırlarından birisi olan 'karanlık enerji'yi çözmek için oldukça kapsamlı bir çalışma başlattı. 

BBC'de yer alan habere göre, bir grup bilim insanı süper teleskop aracılığıyla evrene dair en kapsamlı gözlem görevine başladı. 

Beş yıl sürecek gözlem kapsamında 5 bin mini teleskop kullanılacak. Söz konusu teleskopların her biri 20 dakikada bir farklı bir galaksiyi mercek altına alacak. 

Ekip, çalışma kapsamında Karanlık Enerji Spektroskopik Enstrümanı (DESI) adlı bir alet kullanacak. 

ABD'nin Arizona eyaletindeki Kitt dağında bulunan 4 metrelik Mayall teleskobu üzerine yerleştirilen DESI'de, her biri birer mini teleskop gibi işleyen 5 bin optik lif bulunuyor. 

Bilim insanları 2 yılın ardından diğer tüm teleskopların incelediği galaksilerden daha fazlasını inceleme şansına sahip olmuş olacak. 

 
İLGİLİ HABERLER

Ayasofya Hakkında Daha Önce Duymadığınız 12 Sır

Tılsımlı olduğu düşünülen kapılar, kıyamet tarihinin yazılı olduğu söylenen sütun ve Hz. Meryem’in gözyaşı izleri… Ayasofya’nın okudukça keşfedecek, keşfettikçe seveceğiniz onlarca sırrı var!

Bizi Yavaş Yavaş Öldüren "Fast Food" Hakkında Görmezden Gelinen Gerçekler

Fast food, İngilizce isminin Türkçe karşılığı olan "hızlı yemek" kavramından da anlaşılacağı üzere, hızlı ve kolay bir şekilde hazırlanıp, kısa sürede yemeye hazır hale gelen, çoğunlukla seri üretim yoluyla üretilip ticari olarak satılan, gıdayla ilgili diğer faktörlerden ziyade "hizmet hızı" faktörüne odaklanan bir beslenme pratiği ve besin biçimidir

Instagram Son Görülme Nasıl Kapatılır?

Instagram kullanıcıları, son görülme özelliğinin varlığından beri DM konusunda pek de rahat değil. Instagram son görülme kapatma işlemi nasıl yapılır sorusunu yanıtladık

Nâzım Hikmet’in daha önce yayımlanmayan 5 şiiri bulundu

Nâzım Hikmet'in şu ana kadar hiçbir yerde yayımlanmayan beş şiiri, Yapı Kredi Yayınları editörlerinin TÜSTAV Komintern Arşivi’nde yürüttüğü çalışmalarla ortaya çıkarıldı. Şiirler 'kitap-lık' dergisinin son sayısında yayımlandı.