‘Kısmet’, İspanya Film Festivaline Katılacak

 Kıbrıs Türk yapımı kısa film “Kısmet”, İspanya’nın en önemli kısa film festivallerinden “Certamen Internacional De Cortos Ciudad De Soria” adlı festivalin uluslararası seçkisine girmeyi başardı.

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) sponsorluğunda çekilen ve yönetmenliğini Doğuş Özokutan ile Vasvi Çiftcioğlu’nun birlikte üstlendiği “Kısmet”, İspanya’nın Soria kentinde 17 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında bu yıl 21’incisi düzenlenen festivalin uluslararası yarışmasında yer alan 55 kısa filmden biri oldu.

Sözkonusu festival, İspanya’nın en prestijli sinema ödülü “GOYA”ya akredite olması açısından önem taşıyor. “Kısmet”, “GOYA” olarak bilinen İspanyol Akademi Ödülleri için ön eleme yapan festivallerde yarışan ilk ve tek Kıbrıs Türk yapımı film olma özelliğini taşıyor.  “Kısmet”, kasım ayı başında yine GOYA’ya akredite “Mostra de Curtas Vila de Noia” adlı İspanyol festivalinde gösterilmişti.

YÖNETMENLER İSPANYA’YA DAVET EDİLDİ

Dünya prömiyerini yaptığı 18 Ekim 2018 tarihinden bu yana, 36 uluslararası festivalin resmi seçkisine girmeyi başaran ve 41 ülkede gösterilen “Kısmet”in yönetmenleri Doğuş Özokutan ile Vasvi Çiftcioğlu, “Soria Uluslararası Kısa Film Festivali”nin davetlisi olarak İspanya’ya gidecek ve festival bünyesindeki çeşitli aktivitelere katılacak. 

“Kısmet”, Aralık 2018’de Brezilya’da düzenlenen “9. Brazil Cinefest Uluslararası Film Festivali”nde “İzleyici Ödülü” kazanmıştı. 

Başrollerinde Osman Ateş, Deniz Çakır ve Mehmet Kumser’in yer aldığı “Kısmet”, ölünce yakılmayı vasiyet eden bir adamın, karısı ve oğlunu imkânsız bir görevle baş başa bırakmasını konu alıyor. 

 
İLGİLİ HABERLER

Silikon Vadisi Tam Olarak Nedir, Nerede ve Nasıl Bir Yer?

Dünyanın teknoloji merkezi dediğimizde akıllarda canlanacak ilk yer olan Silikon Vadisi ile ilgili kafalarda oluşan tüm sorulara bu içeriğimizde birlikte cevap vereceğiz. Siz de Silikon Vadisi nedir, nerededir, Silikon Vadisi şirketleri hangileridir merak ediyorsanız, karşınızda tüm detaylarıyla Silikon Vadisi…

178 Terabit ile Dünya İnternet Hızı Rekoru Kırıldı

Araştırmacılar, mevcut fiber optik kabloları kullanarak 178 terabit hıza ulaşarak dünya internet hızı rekoru kırdı. Bilim insanları, yeni teknolojiyi mevcut internet altyapısı üzerine inşa ettiklerinden teknolojinin uygulanabilirliği yüksek.

Netflix, Türkiye’de 30 Günlük Deneme Süresini Tekrar Açtı

Netflix’in kötüye kullanım nedeniyle Türkiye’den kaldırdığı 30 günlük ücretsiz deneme üyeliği, ücretsiz olmasa da çok uygun bir fiyat karşılığında yeniden getirildi. Netflix’i 30 gün boyunca denemek isteyenler, yalnızca 0,20 TL, 1,99 TL gibi farklı fiyatlara sahip olabilirler.