Kıyamet Deposu'nda Tarihin En Yüksek Sıcaklığı Kaydedildi

Küresel ısınma, tüm dünyanın ortak problemi olsa da dünyadaki buzulların büyük bir bölümüne ev sahipliği yapan kuzey kutbu, küresel ısınmadan dünyanın herhangi bir bölgesine göre daha fazla etkileniyor. 

Zira kuzey kutbundaki buzlar eridikçe, Dünya’nın Güneş ışınlarını yansıtma kapasitesi düşüyor. Bununla birlikte kutuplardaki denizler, ekvatoral bölgedeki denizlere göre daha koyu renkli olduğundan Dünya, Güneş ışığını gittikçe daha fazla emiyor ve kutupların ısınma hızı buna paralel olarak artıyor. 

Norveç’in yerel meteoroloji enstitüsü tarafından aktarılan bilgilere göre Longyearbyen’e bağlı Svalbard takımadalarında şimdiye kadar kaydedilmiş en yüksek sıcaklık seviyesi görüldü. Kuzey kutbuna yalnızca bin kilometre mesafede bulunan Svalbard takımadaları, dünyanın en kuzeyindeki yerleşim yerlerinden biri konumunda.

Meteoroloji uzmanı Kristen Gislefoss tarafından aktarılan bilgilere göre Svalbard, geçtiğimiz günlerde 21.2 santigrat dereceyi görerek 1979'da kaydedilen 21.3 santigrat derecelik rekor sıcaklığa yaklaştı. Kısa süre sonra ise termometreler 21.7 santigrat derecelik sıcaklığı kaydederek Svalbard’da görülmüş en yüksek sıcaklığı kaydetti.

GitHub, 21 TB Büyüklüğünde Açık Kaynaklı Kodu 'Kıyamet Deposu'na Taşıdı

Svalbard, olası bir küresel felakette yaşamın devam edebilmesi için oluşturulan Svalbard Küresel Tohum Deposu ya da daha popüler ismiyle Kıyamet Deposu’na da ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 4 milyon farklı bitki tohumu bulunan deponun yer aldığı takımadalar da artık küresel ısınmanın tüm etkilerini hissetmeye başlamış durumda.

‘The Svalbard climate in 2100’ adlı yakın tarihli bir rapora göre sera gazı emisyonları, 2100 yılına kadar Svalbard takımadalarında sıcaklık 7-10 santigrat derece kadar artacak. Bu da kuzey kutbuna sadece bin kilometre mesafedeki adaların İzmir’dekine yakın sıcaklıklara ulaşağı anlamına geliyor.

 

TAG:
İLGİLİ HABERLER

Silikon Vadisi Tam Olarak Nedir, Nerede ve Nasıl Bir Yer?

Dünyanın teknoloji merkezi dediğimizde akıllarda canlanacak ilk yer olan Silikon Vadisi ile ilgili kafalarda oluşan tüm sorulara bu içeriğimizde birlikte cevap vereceğiz. Siz de Silikon Vadisi nedir, nerededir, Silikon Vadisi şirketleri hangileridir merak ediyorsanız, karşınızda tüm detaylarıyla Silikon Vadisi…

178 Terabit ile Dünya İnternet Hızı Rekoru Kırıldı

Araştırmacılar, mevcut fiber optik kabloları kullanarak 178 terabit hıza ulaşarak dünya internet hızı rekoru kırdı. Bilim insanları, yeni teknolojiyi mevcut internet altyapısı üzerine inşa ettiklerinden teknolojinin uygulanabilirliği yüksek.

Netflix, Türkiye’de 30 Günlük Deneme Süresini Tekrar Açtı

Netflix’in kötüye kullanım nedeniyle Türkiye’den kaldırdığı 30 günlük ücretsiz deneme üyeliği, ücretsiz olmasa da çok uygun bir fiyat karşılığında yeniden getirildi. Netflix’i 30 gün boyunca denemek isteyenler, yalnızca 0,20 TL, 1,99 TL gibi farklı fiyatlara sahip olabilirler.