Kıyamet Deposu'nda Tarihin En Yüksek Sıcaklığı Kaydedildi

Küresel ısınma, tüm dünyanın ortak problemi olsa da dünyadaki buzulların büyük bir bölümüne ev sahipliği yapan kuzey kutbu, küresel ısınmadan dünyanın herhangi bir bölgesine göre daha fazla etkileniyor. 

Zira kuzey kutbundaki buzlar eridikçe, Dünya’nın Güneş ışınlarını yansıtma kapasitesi düşüyor. Bununla birlikte kutuplardaki denizler, ekvatoral bölgedeki denizlere göre daha koyu renkli olduğundan Dünya, Güneş ışığını gittikçe daha fazla emiyor ve kutupların ısınma hızı buna paralel olarak artıyor. 

Norveç’in yerel meteoroloji enstitüsü tarafından aktarılan bilgilere göre Longyearbyen’e bağlı Svalbard takımadalarında şimdiye kadar kaydedilmiş en yüksek sıcaklık seviyesi görüldü. Kuzey kutbuna yalnızca bin kilometre mesafede bulunan Svalbard takımadaları, dünyanın en kuzeyindeki yerleşim yerlerinden biri konumunda.

Meteoroloji uzmanı Kristen Gislefoss tarafından aktarılan bilgilere göre Svalbard, geçtiğimiz günlerde 21.2 santigrat dereceyi görerek 1979'da kaydedilen 21.3 santigrat derecelik rekor sıcaklığa yaklaştı. Kısa süre sonra ise termometreler 21.7 santigrat derecelik sıcaklığı kaydederek Svalbard’da görülmüş en yüksek sıcaklığı kaydetti.

GitHub, 21 TB Büyüklüğünde Açık Kaynaklı Kodu 'Kıyamet Deposu'na Taşıdı

Svalbard, olası bir küresel felakette yaşamın devam edebilmesi için oluşturulan Svalbard Küresel Tohum Deposu ya da daha popüler ismiyle Kıyamet Deposu’na da ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 4 milyon farklı bitki tohumu bulunan deponun yer aldığı takımadalar da artık küresel ısınmanın tüm etkilerini hissetmeye başlamış durumda.

‘The Svalbard climate in 2100’ adlı yakın tarihli bir rapora göre sera gazı emisyonları, 2100 yılına kadar Svalbard takımadalarında sıcaklık 7-10 santigrat derece kadar artacak. Bu da kuzey kutbuna sadece bin kilometre mesafedeki adaların İzmir’dekine yakın sıcaklıklara ulaşağı anlamına geliyor.

 

TAG:
İLGİLİ HABERLER

Netflix'in Yeni Türk Dizisi Fatma'dan İlk Fotoğraf Geldi

Netflix'in temizlikçi bir kadın olan Fatma'nın hayat hikâyesini ve başına gelenleri anlatan yeni yerli dizisi Fatma'dan ilk fotoğraf geldi. Şirketin resmi Instagram hesabından yapılan paylaşım ile dizinin çekimlerine başlandığı da ortaya çıkmış oldu.

Tesla, Mor Renkli ve PUBG Temalı Model 3'ü Bir Airdrop Kutusuyla Tanıttı

Tesla, tarihinde ilk kez PUBG tasarımına sahip mor renkli Model 3 ve Model X tanıtımı yaptı. Bu tanıtımlar için alıştığımızın dışında bir yol tercih eden şirket, Tencent Games ile iş birliği yaptı. Bu iş birliği kapsamında da Model 3, bir alışveriş merkezinin önünde airdrop kutusuyla sergilendi.

MasterChef Tanya Kilitkayalı kimdir? MasterChef yarışmacısı Tanya Kilitkayalı nereli ve kaç yaşında?

MasterChef Türkiye 2020'de üçlü düelloları kazanarak final turuna adını yazdırmayı başardı. Tanya Kilitkayalı, MasterChef üçlü düello turunda İspanyol mutfağının meşhur soğuk çorbası Gazpacho ile şeflerin beğenisini kazandı. Tanya Kilitkayalı, MasterChef Türkiye'de son 16 yarışmacı arasına girmeye bir adım daha atmış oldu. Peki, MasterChef’te final turuna çıkan Tanya Kilitkayalı kimdir, kaç yaşında, nereli?