Köpekler, Dünya'nın Manyetik Alanını Yön Yardımı Olarak Kullanıyor Olabilir

İnsanların sadık dostu köpeklerin yön bulma konusunda oldukça ilginç bir yeteneğe sahip olduğu ortaya çıktı. Yapılan araştırmaya göre köpekler, Dünya'nın manyetik alanını yön yardımı olarak kullanıyor.

Czech University of Life Sciences, Virginia Tech ve Barry University araştırmacıları, gerçekleştirdikleri bir çalışmada, insanların sadık dostları köpeklerin Dünya'nın manyetik alanını yön yardımı olarak kullandığına dair kanıtlar bulundu.

Daha öncesinde yapılan bir araştırmada da köpeklerin işedikleri sırada kendilerini kuzey güney pozisyonuna göre doğrultmaya meyilli oldukları bulunmuştu ki bu da köpeklerin Dünya'nın manyetik alanını hissedebilme yeteneğine sahip olduğunu göstermişti. Yapılan yeni çalışmada ise araştırmacılar, köpeklerde manyetik alan hissi ve bunu yön bulmada kullanıp kullanmadıklarını bulmak için bu iki araştırmayı birleştirdi.

Köpekler üzerinde yapılan çalışmalar

Gerçekleştirilen bu iki çalışma aslında birbirine oldukça benzer. Her iki çalışmada da birden çok köpeğe GPS sensörleri bağlandı, doğal ortamlarına götürülerek koşmaları için salıverildi. Tüm çalışmalarda köpekler, kendilerini salan kişiye geri döndü. Bu iki çalışma arasındaki tek fark ise köpeklerin sayılarıydı. İlk çalışmada toplamda dört, ikinci çalışmada ise 27 köpek yer aldı.

Köpeklerin aldığı yön çalışmasında araştırmacılar, köpeklerin giderken ve gelirken iki dönüş türünden bir tanesini kullandıklarını buldu. Bu yöntemlerden ilkine takip adı veriliyor. Adından da anlaşılabileceği gibi köpekler, geri dönüşlerinde salındıkları zaman kullandıkları rotayı kullanıyor ve muhtemelen burunlarını kullanarak bunu gerçekleştiriyor.

Araştırmacılar, köpekler tarafından kullanılan ikinci dönüş türüne ise keşif adını verdi. Yine adından da anlaşılabileceği gibi köpekler, bu yöntemde salındıkları yolu değil farklı bir rotayı kullanarak geri dönüyor. Araştırmacılar, ayrıca geri dönüşte keşif türünü kullanan köpeklerin büyük bir kısmının garip davranışlar sergilediğini gördü. Köpekler, başladıkları noktaya dönmeden önce kuzey-güney yönünde 20 metrelik koşular yapıyorlardı. Bu davranışı sergilemeleri, köpeklerin yönlerini bulmalarına yardımcı oluyordu.

 

 

TAG:
İLGİLİ HABERLER

Netflix'in Yeni Türk Dizisi Fatma'dan İlk Fotoğraf Geldi

Netflix'in temizlikçi bir kadın olan Fatma'nın hayat hikâyesini ve başına gelenleri anlatan yeni yerli dizisi Fatma'dan ilk fotoğraf geldi. Şirketin resmi Instagram hesabından yapılan paylaşım ile dizinin çekimlerine başlandığı da ortaya çıkmış oldu.

Tesla, Mor Renkli ve PUBG Temalı Model 3'ü Bir Airdrop Kutusuyla Tanıttı

Tesla, tarihinde ilk kez PUBG tasarımına sahip mor renkli Model 3 ve Model X tanıtımı yaptı. Bu tanıtımlar için alıştığımızın dışında bir yol tercih eden şirket, Tencent Games ile iş birliği yaptı. Bu iş birliği kapsamında da Model 3, bir alışveriş merkezinin önünde airdrop kutusuyla sergilendi.

MasterChef Tanya Kilitkayalı kimdir? MasterChef yarışmacısı Tanya Kilitkayalı nereli ve kaç yaşında?

MasterChef Türkiye 2020'de üçlü düelloları kazanarak final turuna adını yazdırmayı başardı. Tanya Kilitkayalı, MasterChef üçlü düello turunda İspanyol mutfağının meşhur soğuk çorbası Gazpacho ile şeflerin beğenisini kazandı. Tanya Kilitkayalı, MasterChef Türkiye'de son 16 yarışmacı arasına girmeye bir adım daha atmış oldu. Peki, MasterChef’te final turuna çıkan Tanya Kilitkayalı kimdir, kaç yaşında, nereli?