Kraliyet Ailesi'nden ayrılıyorlar

İngiltere'de Sussex Dükü Prens Harry ve eşi Düşes Meghan Markle'ın Kraliyet Ailesi'nin üst düzey üyeliğini bırakacaklarını bildirdi.

Prens Harry ve eşi Düşes Meghan Markle yazılı açıklamalarında, "Kraliyet ailesinin üst düzey üyeliğinden çekilmeyi ve mali açıdan bağımsız olmak için çalışmayı planlıyoruz. Bunu yaparken Kraliçe'ye tam desteğimizi vermeye devam edeceğiz" dedi.

Aylarca süren istişarelerin ardından bu kararı aldıklarını duyuran çift, "vakitlerini İngiltere ve Kuzey Amerika arasında dengelemeyi planladıklarını" vurguladı.

Çift, bu coğrafi dengenin hem oğullarını Kraliyet geleneklerine göre büyütme imkanı vereceğini hem de hayatlarının bundan sonraki bölümüne odaklanmak için gerekli alanı sağlayacağını kaydetti.

Meghan Markle ve Prens Harry saraydan neden ayrıldı?

Prens Harry (35) ve Meghan Markle (38), dün gece sosyal medya hesapları üzerinden saray görevlerinden çekildiklerini açıklamalarıyla, gerek İngiliz basını gerekse de dünya basınının gündemine oturdu. Artık İngiliz kraliyet ailesinin resmi görevlerini üstlenmeyeceklerini ve kendi paralarını kazanarak yaşayacaklarını açıklayan çift için Daily Mail gazetesi, “Kraliyet kariyerlerinin nükleer düğmesine bastılar” yorumunu yaptı.

'BREXIT'TEN SONRA 'MEGXIT'

Gazete manşetlerinde saraydan ayrılık haberi, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışına verilen “Brexit” adına benzetilerek “Megxit” ifadesi kullanıldı.

Manşetlerde, Meghan ile Harry’nin artık saray hayatından sıradan hayata geçtikleri, ayrılık haberini Kraliçe’ye önceden söylemedikleri vurgulandı.

Bu çarpıcı karardan haberdar olmayan Kraliçe Elizabeth, Prens Charles ve Prens William durumu televizyon kanallarının son dakika haberlerinden öğrendi.

EKONOMİK BAĞIMSIZLIK İSTEDİLER

Meghan ve Harry, sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamada, kraliyet ailesinin üst düzey üyeliğinden çekildiklerini, mali açıdan bağımsız olmayı ve çalışmayı planladıklarını, bunu yaparken de Kraliçe'ye tam desteklerini vermeye devam edeceklerini belirtti. Aylarca süren istişarelerin ardından bu kararı aldıklarını belirten çift, vakitlerini İngiltere ve Kuzey Amerika arasında dengelemeyi planladıklarını da ifade etti.

KRALİÇE HABERİ TV'DEN ÖĞRENDİ

Hayatlarını İngiltere ve ABD-Kanada arasında geçirecek olan çift, saraydan ayrılma haberini altı haftalık Kanada tatilinin ardından duyurdu. İngiliz gazeteleri, Kraliçe’nin durumdan dolayı büyük bir şok geçirdiğini, üzgün olduğunu ve derin bir hayal kırıklığı yaşadığını yazdı. Kraliçe’nin haberi televizyondan öğrenerek sırtından vurulmuş hissettiği ve bu nedenle Prens Harry’ye çok öfkeli olduğu da belirtildi.

SARAYDAN AÇIKLAMA

Buckingham Sarayı da çiftin açıklamasına yanıt niteliğinde bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Sussex Dükü ve Düşesi’nin kararları erken bir karardır. Farklı bir yaklaşım arzusunda olmalarını anlıyoruz ancak bunlar, üzerinde çalışılması için zaman gerektiren karışık konular” ifadesi kullanıldı.   

"MEGHAN, HARRY'Yİ KRALİYETTEN AYIRDI"

Kraliyet çiftinin ayrılık kararını açıkladığı sosyal medya hesabının takipçileri, çifti destekleyen ve eleştiren binlerce yorum yağdırdı. Bazı mesajlarda, Meghan Markle’ın Prens Harry’nin beynini yıkadığı, bazı mesajlarda ise bu zamana kadar İngiliz halkının vergilerinden harcadıklarını geri ödemeleri gerektiği ifade edilirken, bazı takipçileri ünlü çiftin normal bir hayat yaşamak istemesini anlayışla karşıladı.

Ünlü İngiliz gazeteci Piers Morgan, “Meghan daha önce Harry’yi ağabeyi William’dan ayırdı, şimdi de kraliyetten ayırıyor” yorumunu yaptı.

Yorumlardan bazıları, “İstedikleri düğün, istedikleri ev, istedikleri ofis, istedikleri para, istedikleri çalışanlar, istedikleri seyahatler; her şey yapıldı onlar için. Daha fazla ne istediler?” benzeri oldu.    

 

 
İLGİLİ HABERLER

Ezgi Mola’dan evlilik açıklaması

Oyuncu Ezgi Mola, ilk bölümü yayınlanan 'Demet ve Alişan ile Sabah Sabah' adlı programa bir röportaj verdi. Demet Akalın'ın sorularını yanıtlayan Mola, evlilik açıklamasında bulundu.