Mısır'da 83 antik mezar bulundu

Mısır Tarihi Eserler Bakanlığı, Dekahliye ilinin kuzeyinde bulunan Kum el Hilcan bölgesinde ilk defa keşfedilen kil tabutların içinde olduğu 83 antik mezar alanının bulunduğunu açıkladı. Bölgede ilk defa kilden tabutların keşfedildiği belirtildi.

Mısır Tarihi Eserler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre bir grup Mısırlı arkeolog, ülkenin kuzeyindeki Dekahliye’ye bağı Kum el Hilcan bölgesinde 83 antik mezar alanı keşfetti.

Tarihi Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Veziri, bulunan 83 alandan 80'nin Bhutto medeniyeti ya da Aşağı Mısır olarak bilinen M.Ö dördüncü binyılın ilk yarısına kadar eskiye dayandığını belirtti.

​Mezarın oval bir şekilde yapıldığını, içinde kil tabutlar ve çeşitili kapların bulunduğunu anlatan Veziri, Dekahliye’de ilk defa kilden tabutların keşfedildiğini söyledi.

Öte yandan Eski Eserler Yüksek Kurulu Mısır Eski Eserler Sektörü Başkanı Eymen Eşmavi ise bulunan eşyalar arasında bir ya da birden fazla deniz istiridyesi ile el yapımı kil kapların da bulunduğunu söyledi. Eşmavi, diğer 3 mezarlığın tarihinin Naqada 3. dönemine dayandığını açıkladı.

Mısırlı arkeologlar, geçen yıl ekim ayında ülkenin güneyinde yer alan Luksor kentinin yakınlarındaki Asasif gömütünde iyi korunmuş ve içinde mumyalar olan tam 30 tabut keşfetmişti.

 

Silikon Vadisi Tam Olarak Nedir, Nerede ve Nasıl Bir Yer?

Dünyanın teknoloji merkezi dediğimizde akıllarda canlanacak ilk yer olan Silikon Vadisi ile ilgili kafalarda oluşan tüm sorulara bu içeriğimizde birlikte cevap vereceğiz. Siz de Silikon Vadisi nedir, nerededir, Silikon Vadisi şirketleri hangileridir merak ediyorsanız, karşınızda tüm detaylarıyla Silikon Vadisi…

178 Terabit ile Dünya İnternet Hızı Rekoru Kırıldı

Araştırmacılar, mevcut fiber optik kabloları kullanarak 178 terabit hıza ulaşarak dünya internet hızı rekoru kırdı. Bilim insanları, yeni teknolojiyi mevcut internet altyapısı üzerine inşa ettiklerinden teknolojinin uygulanabilirliği yüksek.

Netflix, Türkiye’de 30 Günlük Deneme Süresini Tekrar Açtı

Netflix’in kötüye kullanım nedeniyle Türkiye’den kaldırdığı 30 günlük ücretsiz deneme üyeliği, ücretsiz olmasa da çok uygun bir fiyat karşılığında yeniden getirildi. Netflix’i 30 gün boyunca denemek isteyenler, yalnızca 0,20 TL, 1,99 TL gibi farklı fiyatlara sahip olabilirler.