NASA, Ateş Çemberi Güneş Tutulmasının Çok İlginç Bir Fotoğrafını Yayınladı

NASA’nın uzun pozlama benzeri fotoğrafında, Güneş tutulması boyunca Ay’ın dağlarının yüzeye düşen gölgeleri dahi görülebiliyor.

Pazar günü sabah saatlerinde Güneş ve Ay aynı konuma gelerek oldukça ilgi çekici bir görüntü oluşturdu. Türkiye’den de kısmi olarak gözlenebilen Güneş tutulmasını takip edenlerin çektiği bazı fotoğrafları ise gün sizlerle zaten paylaşmıştık. 

Güneş’in bir kısmının Ay’ın arkasından görüldüğü “ateş çemberi” ismi verilen Güneş tutulmasının yeni bir fotoğrafını ise NASA yayınladı. NASA’nın uzun pozlama benzeri fotoğrafında Güneş tutulmasının tüm evrelerindeki görüntüler birleştirilmiş durumda.

NASA’nın Güneş tutulması fotoğrafındaki karanlık çizgiler ne anlama geliyor?

NASA, yılın ilk Güneş tutulmasının fotoğrafıyla beraber bir de açıklama da paylaştı. Fotoğrafta yer alan karanlık çizgilerin ne olduğunu açıklayan NASA, “Güneş tutulması fotoğrafındaki karanlık çizgiler nedir? Bu çizgiler, Ay’ın silüetini oluşturan dağların gölgelerinin ters çevrilmiş halidir” dedi.

Ateş çemberi ismi verilen Güneş tutulmasında Ay, Güneş tamamen kapatmak için Dünya’dan çok uzak olduğundan Güneş’in büyük bir kısmı örtülmüş olmasına rağmen Güneş’in bir kısmı Ay’ın arkasından görülmeye devam ediyordu. Söz konusu Güneş tutulmasında Ay, Güneş'i içi boş gibi gösterdiğinden bu tip Güneş tutulmalarına ateş çemberi Güneş tutulması deniyor.

Ay, Güneş’in önündeki hareketini sürdürdükçe Güneş daha görünür bir hal ediyor ve sadece Ay yüzeyinde bulunan yüksek tepeler Güneş ışığını kısmen engelleyebiliyor. NASA, çekilen fotoğraftaki karanlık çizgilerin de Ay’ın yüzeyinde bulunan dağların gölgeleri olarak tanımladı.

Ateş çemberi Güneş tutulmaları, yılda bir ya da iki yılda bir gerçekleşiyor

Bilim insanları, halka tutulmasının tam tutulma halinin 90 saniyenin biraz altında görüldüğünü açıkladılar. Tutulmanın gözlenebileceği merkez çizgisinde uzaktaki bölgelerdeki insanlar, Güneş tutulmasını görmekle beraber tam tutulmayı göremediler. 

90 saniyeden biraz daha kısa süren tam tutulma 4 saat boyunca birbiri ardına farklı bölgelerde görüldü. Hava koşullarının da uygun olması birçok insanın ateş çemberi isimli Güneş tutulmasını görebilmesini sağladı.

 
İLGİLİ HABERLER

Çok Güzel Hareketler 2'nin oyuncusu Cemile Canyurt evlendi

Çok Güzel Hareketler Bunlar 2' kadrosunda yer alan Cemile Canyurt, geçtiğimiz sene sevgilisi Mertkan Kaya ile nikah masasına oturmuştu. Koronavirüs salgını nedeniyle tedbirli davranan çift, sade bir törenle mutluluğa 'Evet' demişti.

Deniz Akkaya hakkında yakalama kararı çıkartıldı

Fenomen Selin Ciğerci ve eşi Gökhan Çıra'ya mahkemenin kararına rağmen hakaret etmeye devam eden Deniz Akkaya, 3 günlük zorlama hapsine çarptırıldı. Kararın ardından infaz savcılığa gitmeyen Akkaya hakkında yakalama kararı çıkartıldı.