NASA, Evrenin En Eski Molekülünün İzini Buldu

Evren ilk başladığında hiçbir şey yoktu. Bugün gözlemlediğimiz her şey, Büyük Patlama sonrası ortaya çıktı. Bilim insanları, NGC 7027 adlı, 3000 ışık yılı mesafede bulunan bir gezegen nebulasında yaptıkları gözlemlerde, evrenin doğumunda ortaya çıkan moleküllerin izini buldu. Yeni keşif, helyum hidratın uzayda bulunabildiğini ve erken dönemde uzaydaki kimya hakkındaki teorileri doğrulamış oldu. Bulgular Nature dergisinde yayımlandı.

Yapılan keşif, aynı zamanda NASA’nın SOFIA teknolojisinin ne kadar güçlü olduğunun da bir ispatı olmuş oldu. Modifiye edilmiş bir Boeing 747SP uçağı üzerine inşa edilen sistem, her uçuşun ardından geri dönüyor. Böylece NASA, tesise yeni araçlar ekleyebiliyor. SOFIA’ya son olarak Terahertz Frekanslarda Alman Alıcı (GREAT) adlı bir ekipman takıldı. Bu ekipman sayesinde bu molekülün izi bulunmuş oldu.

 

SOFIA Uzay Merkezi yöneticisi Harold Yorke, parçacığın en başından beri orada olduğunu ancak görebilmek için doğru ekipmana ihtiyaç olduğunu söyledi.

 

 

TAG: nasa ,haber ,güncel ,evren ,
İLGİLİ HABERLER

Google'dan yeni yapay zeka deneyi

Google, yapay zeka ve makine öğrenimi konusundaki uzmanlığını pek çok farklı alanda yaptığı denemelerle geliştirmeye devam ediyor.

Bataryaların ömrünü uzatan çipli sistem

Akıllı telefonlarla ilgili yaşanan gelişmeler her ne kadar iç açıcı olsa bile bataryaların ömrünü uzatacak sistemlerin henüz geliştirilmemesi kullanıcılar için kötü oldu. Araştırma ve geliştirme yapan bilim insanları konuyla ilgili önemli bir buluşa imza attı.