Neden Yaşlandıkça Zaman Hızlanıyormuş Gibi Gelir?

Duke Üniversitesi’nden Makine Mühendisliği’nden Prof. Adrian Bejan ,bu temporal farklıların yaşlandıkça düşen görüntü alma ve işleme hızından kaynaklandığını düşünüyor.

Bu teori ilk kez 18 Mart’ta European Review dergisinde yayınlandı. “İnsanlar gençliklerinde yaşadıkları günlerin sanki hiç bitmeyecekmiş gibi geldiğini sıklıkla hatırlarlar. Bu tecrübelerin daha derin veya anlamlı olduğu anlamına gelmez, yalnızca hızlı bir ateşlemeyle işlendiğini gösterir,” diyor Bejan. Prof. Bejan bu fenomeni insan vücudunda yaşlanmayla beraber yaşanan fiziksel değişimlerle ilişkilendiriyor.

Olgunlaştıkça sinir ve nöron ağları dallanır, boyut ve kompleksliğe ulaşarak  birbirinin içinden geçerek uzun sinyal yolları oluşturur. Aynı zamanda bu yollar yaşlanmaya başladıkça bozunmaya da başlar ve elektrik sinyallerine daha fazla direnç göstermeye başlar. Bu fenomen ise yaşlanmayla beraber yeni bilişsel görüntülerin alım ve işlem hızının düşmesine neden olur.

Bu kanıt olarak yetişkin ve çocukların göz hareketi sıklığıyla ilişkilendirilebileceğini belirtiyor Prof.Bejan. Çünkü çocukları göz hareketleri daha sık olduğundan daha fazla bilgi  alımı ve entegresi gerçekleşiyor. Son olarak,  yaşlı insanlar aynı süre içinde daha az görüntü işliyor, bu nedenle zaman daha hızlı geçiyor gibi geliyor. “İnsan zihni algılanan görüntüler değiştiğinde zamanın değiştiğini algılıyor. Şimdiki zaman geçmişten farklıdır çünkü mental görüş değişir,vücut saatinden değil. Gençken günler daha uzun sürer, çünkü genç zihni yaşlı zihnine oranla bir günde çok daha fazla görüntü alır,” diyor Bejan

(Gerçek Bilim)

 
İLGİLİ HABERLER

Meghan Markle, Adele konusunda endişeleniyor

Yeni Zelanda'da yayımlanan bir magazin dergisinin iddialarına göre, aynı muhitte yaşayan Prens Harry'nin Adele'in evinde fazla vakit geçirmesinin Meghan Markle'ı endişelendirdiği öne sürüldü.

Victoria Beckham gülümsememe kuralını bozdu

Yıllardır gülümserken görüntülenmeyen Victoria Beckham, bu kuralını oğlu Cruz ile çektirdiği bornozlu fotoğrafında bozdu. Cruz bu kareyi "Görünüşe göre annem gülümsüyor" notuyla paylaştı. David Beckham ise polemiğe Friends göndermesiyle katıldı.

Survivor’da gözyaşları: Olmuyor artık bitti!

Survivor 2020'de son dönemde performansında düşüş yaşayan Aycan Yanaç, iletişim ödüllü yarış sırasında takım arkadaşıyla ile ufak çaplı gerginlik yaşadı. Survivor Aycan kaybettiği oyun sonrasında, kendisine tepki gösteren Sercan'a da isyan etti. Survivor Aycan oyun sonrasında ağlamaya başlayarak "Olmuyor artık bitti" dedi.

Yüz yogası göz çevresine nasıl yapılır?

Kaz ayakları, sarkan göz kapakları ve göz altı torbaları birçok kadının en yaygın göz çevresi şikayetleridir. Göz çevrenizdeki kırışıklıklardan kurtulmak için botoks uygulamaları ve pahalı kremleri bir kenara atın ve göz yogasını deneyin. İşte adım adım göz çevresi yogası...

Yaz Aylarında Düşülen Yüzlerce Kalorilik Tuzaklar

Genellikle sıcak havaları daha hafif yemeklerle birlikte daha fazla meyve ve salata tüketimi ile ilişkilendiririz. Doğal olarak yaz aylarını daha ince bir görüntüye sahip olmak için bir fırsat olarak görürüz, en azından ilkbaharda olduğumuzdan daha fazla kilolu görünmek istemeyiz.