Netflix Dizisi Atiye, Hak İhlali İddiasıyla Mahkemelik Oldu

Resmi olarak Aralık 2018’de raflardaki yerini alan Dünyanın Uyanışı adlı kitabın yazarı olan Şengül Boybaş, kitabından esinlenerek oluşturulan ve ekranlara taşınan, Netflix dizisi Atiye’nin ön jeneriğinde, fragman, afiş gibi tanıtımlarında eserine ve ismine yer verilmediği gerekçesiyle yapımcı şirket olan OG Prodüksiyon’a açtı.

“Şengül Boybaş, dizi ekibinin katıldığı hiçbir organizasyona çağrılmamıştır. Verilen demeçlerde de Boybaş’ın ve eserinin adı anılmamıştır. Hak ihlalinin devamı halinde dizinin ikinci ve üçüncü sezonunun yayınının durdurulmasına yönelik tedbir kararı istiyoruz” ifadelerinin yer aldığı dava dilekçesi,İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne sunuldu.

Atiye’nin konusu neydi?

Netflix Orijinal’in Hakan: Muhafız’ın ardından Türkiye’deki ikinci dizisi olan Atiye, aslında bir ressam olan diziyle aynı isimli baş karakterin yıllardır ‘nedensizce’ çizmekte olduğu bir şekli binlerce yıllık arkeolojik kalıntılarda görmesinin ardından girdiği macerayı ve başına gelen mistik ve doğaüstü olayları konu alıyor.

Şengül Boybaş’ın dava açmış olduğu OG Prodüksiyon tarafından hayata geçirilen yapımın baş rollerinde ise Beren Saat, Melisa Şenolsun, Metin Akdülger ve Mehmet Günsür gibi ünlü isimler yer alıyordu. Aralık 2019 itibarıyla yayınlanan Atiye’yi hala izlememiş olan Netflix aboneleri, dizinin resmi Netflix sayfasına buradan erişebilirler.

 

TAG:
İLGİLİ HABERLER

Silikon Vadisi Tam Olarak Nedir, Nerede ve Nasıl Bir Yer?

Dünyanın teknoloji merkezi dediğimizde akıllarda canlanacak ilk yer olan Silikon Vadisi ile ilgili kafalarda oluşan tüm sorulara bu içeriğimizde birlikte cevap vereceğiz. Siz de Silikon Vadisi nedir, nerededir, Silikon Vadisi şirketleri hangileridir merak ediyorsanız, karşınızda tüm detaylarıyla Silikon Vadisi…

178 Terabit ile Dünya İnternet Hızı Rekoru Kırıldı

Araştırmacılar, mevcut fiber optik kabloları kullanarak 178 terabit hıza ulaşarak dünya internet hızı rekoru kırdı. Bilim insanları, yeni teknolojiyi mevcut internet altyapısı üzerine inşa ettiklerinden teknolojinin uygulanabilirliği yüksek.

Netflix, Türkiye’de 30 Günlük Deneme Süresini Tekrar Açtı

Netflix’in kötüye kullanım nedeniyle Türkiye’den kaldırdığı 30 günlük ücretsiz deneme üyeliği, ücretsiz olmasa da çok uygun bir fiyat karşılığında yeniden getirildi. Netflix’i 30 gün boyunca denemek isteyenler, yalnızca 0,20 TL, 1,99 TL gibi farklı fiyatlara sahip olabilirler.