Öfkeyi kontrol edemezsiniz, onunla yaşamayı öğrenebilirsiniz!

Öfkeye bakış açınızı değiştirerek yaşamınızda büyük bir hafiflik yaratabilirsiniz.

Öfkeden utanmayın. Öfke bastırılmış gücün kendini ifadesidir, onu izlerseniz sizi gücünüzle buluşturur.

Öfke ile yaşamayı öğrenmenin ilk kuralı onu tanımaktır. Tanımanın en iyi yolu bedeninizdeki etkisini öğrenmektir. Öfke içinde olduğunuz bir anda duygunun bu capcanlı olduğu anı değerlendirin ve haklı-haksız dualitesine girmek yerine bu sefer özgürlüğü seçin. Öfkeden özgürleşmeyi seçin! Bir köşeye çekilin ve öfkenin bedeninizdeki etkisini araştırın. O anda neler hissediyorsunuz? Bedeniniz nasıl? Nasıl bir değişim oldu? Dikkatinizi bedeninizde öfke ile meydana gelen o değişime verebilir misiniz? Gözlerinizi kapatıp nefes alıp vermeye devam edin. Bedeninizi öfke içindeyken rahatlatabilir misiniz?

Öfkeyle mücadele etmek yerine, orada sizinle olduğunu kabul eder ve onunla kalabilirseniz altında muazzam bir güç gizli olduğunu keşfedersiniz. Bu gözlem size kendinizle ilgili yepyeni bir keşif sunabilir ve yeterince dikkatli dinlerseniz fırtınanın içindeki mesajı duyabilirsiniz.

Öfke güçlü bir dönüşüm aracıdır.

Öfke ateştir ve tüm dönüşümler ateşle gerçekleşir. Keyif dolu bir yaşam yaratmak, ateşten geçmeyi gerektirir. Şartlanmaları ateşle yakar, özümüze böyle ulaşırız. Dönüşüm, yaşamın olmazsa olmazıdır. Ne kadar kaçarsanız kaçın, yaşam sizi hep dönüşüme uğratmak ister çünkü dönüşüm, yaşam alma kapasitenizi arttırmak için olur ve biz aslında daha fazla yaşam için yanıp tutuşuruz.

Öfkeyi kontrol etmek yerine onunla yaşamayı öğrenin.

Öfkeyi kontrol edemezsiniz ama bilinçli farkındalıkla onunla yaşamayı öğrenebilirsiniz. İşte 3 aşamada öfkeyle sağlıklı yaşamanın yolu:

İlk aşama olarak öncelikle onu kendinizden ayrıştırmanız gerekir. Ben öfke anında kendime şunu söylerim: “Ben öfke değilim, öfke de ben değil. Tüm duygular gibi o da benim bir misafirim ve sadece hissedilmek istiyor. Özgür bırak, nefes al.” Geldiğinde onu görmek ve benim bir parçam olmadığını kendime hatırlatmak ondan ayrışmamı kolaylaştırır. Ancak bu sayede ikinci aşamaya geçebilirim.

İkinci aşamada, artık onu kendimden ayırabildiğim için taşıdığı mesajı duyabilirim. Öfke, karşılanmamış bir ihtiyacımı fark etmem için oradadır. Tüm duygular bize ihtiyaçlarımızla ilgili bir bilgi vermek için gelir. Duygunun içinde kalabilirsem bu muazzam bilgiyi alabilirim.

Üçüncü aşama, benim için dinlenme zamanıdır. İlk iki aşamada epey yorulurum çünkü ne kadar mücadele etmenin faydasız olduğunu bilsem de her seferinde öfkeye direnirim. Büründüğüm soğuk görüntü de tam olarak bu mücadeleden kaynaklanır. Öfkeye direncim bedenimi kitler. Bu sebeple, ne kadar yorgun düştüğümü ancak ikinci aşamadaki teslimiyetten sonra fark edebilirim. Bu aşamada dinlenmeye çekilmek ve kendimi yeniden şefkatle beslemek bu durumdan güçlenerek çıkmanın en önemli hususlarından biridir.

Eskiden bu üçüncü faza hiç gelemezdim artık çok daha kolay ulaşıyorum. Bundan sonrasında da çok daha kolay ve daha az yorucu olacağını biliyorum. Yaşamayı öğreniyor ve pratik ettikçe güçleniyoruz. Böylece yaşamak kolaylaşıyor.


 

 

Ezgi Mola’dan evlilik açıklaması

Oyuncu Ezgi Mola, ilk bölümü yayınlanan 'Demet ve Alişan ile Sabah Sabah' adlı programa bir röportaj verdi. Demet Akalın'ın sorularını yanıtlayan Mola, evlilik açıklamasında bulundu.