Starlink Uydularının İnternet Hız Testi Sonuçları Ortaya Çıktı

Günümüzün en yenilikçi uzay şirketi olan SpaceX, tüm insanlara uydu üzerinden internet erişimi sağlamak için Starlink isimli bir projeye girişmişti. Şirket, bu proje kapsamında Dünya'nın yörüngesine binlerce Starlink uydusu göndermeyi planlıyordu. SpaceX, uydularını hâlâ göndermeye devam ediyor.

Alçak Dünya Yörüngesi'ne yerleştirilen uydular, tüm dünyayı kapsayan bir internet ağı oluşturacaktı. 12.000 adet gönderilmesi planlanan bu uydulardan şu ana kadar 597'si yörüngeye yerleştirildi. Fakat bugüne kadar SpaceX'in uydularıyla ne kadar hızlı internet erişimi sağladığına dair bir bilgi alamamıştık.

Bugünse Starlink uydularının şu anda ne kadar hızlı bir internet erişimine imkan sağladığı gözler önüne serildi. İnternet hız testi platformu olan Ookla'da bazı Reddit kullanıcıları, Starlink uyduları kullanılarak yapılan ölçümlere rastladı. Platformda yer alan birkaç test sonucunun indirme hızında 30 Mbps'den 60 Mbps'a kadar değişiklik gösterdiği görüldü.

Bununla birlikte Starlink uyduları, yapılan testlere göre 5 Mbps'den 18 Mbps'ye kadar yükleme hızı sundu. İşin özü Starlink uyduları, Ookla üzerinde yapılan testlerde normal düzeyde bir fiber internet sonuçları gösterdi. Bu sonuçları gören bazı kullanıcılarsa SpaceX'in vadettiği gigabit hızlarının nerede olduğunu sorgulamaya başladı.

Eğer siz de şu anda Starlink uydularının hızını sorgulayanlardansanız, içinizi bir nebze rahatlatabiliriz. Starlink projesi daha henüz ilk aşamalarında olan bir proje. Yani şu anda gördüğümüz sonuçlar çok yüksek ihtimalle Starlink projesi tamamlanınca göreceğimiz sonuçların yakınına yaklaşamayacak.

Ancak Starlink uyduları her ne kadar yüksek hızlı internet sunacak olsa da yalnızca uyduları ilgilendiren önemli bir tartışma konusu bulunuyor: Uydu kirliliği. Bugüne kadar pek çok bilim insanı SpaceX'in bu projesinin gelecekte uzayda bir uydu çöplüğüne yol açabileceğini belirtti. Bununla birlikte pek çok insan da gece gökyüzünde SpaceX'in Starlink uydularını görünce rahatsız olmuştu.

 

TAG: starlink ,uydu
İLGİLİ HABERLER

Silikon Vadisi Tam Olarak Nedir, Nerede ve Nasıl Bir Yer?

Dünyanın teknoloji merkezi dediğimizde akıllarda canlanacak ilk yer olan Silikon Vadisi ile ilgili kafalarda oluşan tüm sorulara bu içeriğimizde birlikte cevap vereceğiz. Siz de Silikon Vadisi nedir, nerededir, Silikon Vadisi şirketleri hangileridir merak ediyorsanız, karşınızda tüm detaylarıyla Silikon Vadisi…

178 Terabit ile Dünya İnternet Hızı Rekoru Kırıldı

Araştırmacılar, mevcut fiber optik kabloları kullanarak 178 terabit hıza ulaşarak dünya internet hızı rekoru kırdı. Bilim insanları, yeni teknolojiyi mevcut internet altyapısı üzerine inşa ettiklerinden teknolojinin uygulanabilirliği yüksek.

Netflix, Türkiye’de 30 Günlük Deneme Süresini Tekrar Açtı

Netflix’in kötüye kullanım nedeniyle Türkiye’den kaldırdığı 30 günlük ücretsiz deneme üyeliği, ücretsiz olmasa da çok uygun bir fiyat karşılığında yeniden getirildi. Netflix’i 30 gün boyunca denemek isteyenler, yalnızca 0,20 TL, 1,99 TL gibi farklı fiyatlara sahip olabilirler.