Trump, TikTok’u Yasaklamayı Düşündüğünü Açıkladı

Sosyal medya uygulamaları arasında en çok tartışma yaratanların arasında TikTok yer alıyor. Geçmişte farklı bir isimle de gördüğümüz bu uygulamanın Çinli bir firmaya ait olduğu biliniyor. Firmanın CEO’sunun ise ABD’li olduğu söyleniyor.

Daha önce de yaptığı sert çıkışlarla gündeme gelen ABD Başkanı Donald Trump, yönetimlerinin TikTok’un ABD’de kapatılması kararını alıp almamak üzerinde düşündüğünü ifade etti. Çinli platform genel olarak casuslukla suçlanıyordu.

ABD yönetimi TikTok’a mesafeli

Amerikalı yöneticiler daha önce yaptıkları açıklamalarda da Çin Hükümeti’nin, ABD vatandaşlarının kişisel ve özel verilerine bu tür uygulamalar üzerinden erişebildiğini ve uygulamaların veri toplamak için kullanıldığını öne sürmüştü.

ABD Başkanı, Tiktok’un ve diğer büyük teknoloji firmalarının davranışını “çok kötü” olarak nitelendirmiş ancak detay vermemişti. Geçmişte ise sosyal medya platformlarını muhafazakarların seslerini bastırmakla ve sansürle suçlamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, daha önce yaptığı açıklamalarda TikTok kullanan ABD vatandaşlarını uyarmıştı. Ayrıca bazı Cumhuriyetçi parti mensupları da TikTok karşıtı açıklamalar yapmıştı. Cumhuriyetçi Senatör Josh Hawley, federal çalışanların hükümet telefonlarında bu uygulamayı kullanmasına engel olacak bir yasa teklifi de sunmuştu.

TikTok sık sık kongrenin gündemine geliyor

Cumhuriyetçi Parti kongre üyesi Ken Buck tarafından sunulan bir yasa teklifi de federal çalışanların devlet telefonlarına uygulamayı engellemesini öngörüyordu. Bu teklif, kongrede çoğunluğa sahip olan Demokratların yıllık savunma harcamaları kanununda da kendine yer bulmuştu.

 

TAG: trump ,tiktok
İLGİLİ HABERLER

Silikon Vadisi Tam Olarak Nedir, Nerede ve Nasıl Bir Yer?

Dünyanın teknoloji merkezi dediğimizde akıllarda canlanacak ilk yer olan Silikon Vadisi ile ilgili kafalarda oluşan tüm sorulara bu içeriğimizde birlikte cevap vereceğiz. Siz de Silikon Vadisi nedir, nerededir, Silikon Vadisi şirketleri hangileridir merak ediyorsanız, karşınızda tüm detaylarıyla Silikon Vadisi…

178 Terabit ile Dünya İnternet Hızı Rekoru Kırıldı

Araştırmacılar, mevcut fiber optik kabloları kullanarak 178 terabit hıza ulaşarak dünya internet hızı rekoru kırdı. Bilim insanları, yeni teknolojiyi mevcut internet altyapısı üzerine inşa ettiklerinden teknolojinin uygulanabilirliği yüksek.

Netflix, Türkiye’de 30 Günlük Deneme Süresini Tekrar Açtı

Netflix’in kötüye kullanım nedeniyle Türkiye’den kaldırdığı 30 günlük ücretsiz deneme üyeliği, ücretsiz olmasa da çok uygun bir fiyat karşılığında yeniden getirildi. Netflix’i 30 gün boyunca denemek isteyenler, yalnızca 0,20 TL, 1,99 TL gibi farklı fiyatlara sahip olabilirler.