Trump, TikTok’u Yasaklamayı Düşündüğünü Açıkladı

Sosyal medya uygulamaları arasında en çok tartışma yaratanların arasında TikTok yer alıyor. Geçmişte farklı bir isimle de gördüğümüz bu uygulamanın Çinli bir firmaya ait olduğu biliniyor. Firmanın CEO’sunun ise ABD’li olduğu söyleniyor.

Daha önce de yaptığı sert çıkışlarla gündeme gelen ABD Başkanı Donald Trump, yönetimlerinin TikTok’un ABD’de kapatılması kararını alıp almamak üzerinde düşündüğünü ifade etti. Çinli platform genel olarak casuslukla suçlanıyordu.

ABD yönetimi TikTok’a mesafeli

Amerikalı yöneticiler daha önce yaptıkları açıklamalarda da Çin Hükümeti’nin, ABD vatandaşlarının kişisel ve özel verilerine bu tür uygulamalar üzerinden erişebildiğini ve uygulamaların veri toplamak için kullanıldığını öne sürmüştü.

ABD Başkanı, Tiktok’un ve diğer büyük teknoloji firmalarının davranışını “çok kötü” olarak nitelendirmiş ancak detay vermemişti. Geçmişte ise sosyal medya platformlarını muhafazakarların seslerini bastırmakla ve sansürle suçlamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, daha önce yaptığı açıklamalarda TikTok kullanan ABD vatandaşlarını uyarmıştı. Ayrıca bazı Cumhuriyetçi parti mensupları da TikTok karşıtı açıklamalar yapmıştı. Cumhuriyetçi Senatör Josh Hawley, federal çalışanların hükümet telefonlarında bu uygulamayı kullanmasına engel olacak bir yasa teklifi de sunmuştu.

TikTok sık sık kongrenin gündemine geliyor

Cumhuriyetçi Parti kongre üyesi Ken Buck tarafından sunulan bir yasa teklifi de federal çalışanların devlet telefonlarına uygulamayı engellemesini öngörüyordu. Bu teklif, kongrede çoğunluğa sahip olan Demokratların yıllık savunma harcamaları kanununda da kendine yer bulmuştu.

 

TAG: trump ,tiktok
İLGİLİ HABERLER

Netflix'in Yeni Türk Dizisi Fatma'dan İlk Fotoğraf Geldi

Netflix'in temizlikçi bir kadın olan Fatma'nın hayat hikâyesini ve başına gelenleri anlatan yeni yerli dizisi Fatma'dan ilk fotoğraf geldi. Şirketin resmi Instagram hesabından yapılan paylaşım ile dizinin çekimlerine başlandığı da ortaya çıkmış oldu.

Tesla, Mor Renkli ve PUBG Temalı Model 3'ü Bir Airdrop Kutusuyla Tanıttı

Tesla, tarihinde ilk kez PUBG tasarımına sahip mor renkli Model 3 ve Model X tanıtımı yaptı. Bu tanıtımlar için alıştığımızın dışında bir yol tercih eden şirket, Tencent Games ile iş birliği yaptı. Bu iş birliği kapsamında da Model 3, bir alışveriş merkezinin önünde airdrop kutusuyla sergilendi.

MasterChef Tanya Kilitkayalı kimdir? MasterChef yarışmacısı Tanya Kilitkayalı nereli ve kaç yaşında?

MasterChef Türkiye 2020'de üçlü düelloları kazanarak final turuna adını yazdırmayı başardı. Tanya Kilitkayalı, MasterChef üçlü düello turunda İspanyol mutfağının meşhur soğuk çorbası Gazpacho ile şeflerin beğenisini kazandı. Tanya Kilitkayalı, MasterChef Türkiye'de son 16 yarışmacı arasına girmeye bir adım daha atmış oldu. Peki, MasterChef’te final turuna çıkan Tanya Kilitkayalı kimdir, kaç yaşında, nereli?